Erişilebilirlik

Bush Yönetiminin Kongre Zaferi - 2003-08-01


ABD Senatosu, Şili ve Singapur’la yapılan serbest ticaret anlaşmalarını onayladı. Bu onay Bush yönetimi için yasama organında bir zafer anlamına geliyor.

Bush yönetiminin imzaladığı iki ticaret anlaşmasının Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasından bir hafta sonra, Kongre’nin Senato kanadı da anlaşmalara onay verdi.

Geçen yıl Kongre’nin verdiği bir yetkiye dayanarak, Başkan’ın ticaret anlaşmaları imzalama yetkisi bulunuyor. Bu anlaşmalar Kongre tarafından kabul veya ret edilebiliyor, ancak değiştirilemiyor.

Anlaşmaları destekleyenler, ABD işçilerinin ve tüketicilerinin bu anlaşmalardan fayda sağlayacağı görüşünde. Bunlar arasında Iowa eyaleti Cumhuriyetçi senatörü Charles Grassley de var.

Grassley şöyle diyor:

"Bu anlaşmaları destekliyorum çünkü Amerikan tarım ürünlerine, imalat mallarına ve hizmetlerine Pazar açıyorlar. Destekliyorum, çünkü burada Amerika’da yeni iş olanakları açacaklar."

Anlaşmalara karşı olanların bir çoğu Demokrat Partili ve bu serbest ticaret anlaşmalarının Amerika’da işsizliği artıracağı görüşündeler. Kuzey Dakota eyaletinin Demokrat Partili senatörü Byron Dorgan da bunlardan birisi:

”Bir zamanlar fabrikalarda Amerikalıların çalıştığı işlerin her geçen gün daha, daha ve daha fazlası denizaşırı bölgelere kayıyor.”

Bir başka muhalif grup ise, anlaşmaların çalışma ve çevre standartlarına zarar vereceği görüşünde. Anlaşmalara destek verenlerin karşı çıktığı bu görüşle ilgili olarak Connecticut eyaleti senatörü Demokrat Christoper Dodd’un ciddi kaygıları var:

“Bu iki anlaşma uzmanlaşmış göçmenlerle ilgili yeni düzenlemelere kapı açıyor. Bu da işverenlerin Amerikan işçilerinin yerine daha düşük ücretli, göçmen olmayanları işe almasını zorlaştıran mevcut önlemleri zayıflatıyor.”

ABD ile serbest ticaret anlaşması olan dört ülkeye, yani Kanada, Meksika, İsrail ve Ürdün’e böylece Singapur ve Şili de katılmış oldu.

XS
SM
MD
LG