Erişilebilirlik

Bush, Eşcinseller Arası Evliliği Önlemeye Çalışıyor - 2003-08-01


Beyaz Saray’daki hukukçular ABD'de eşcinseller arasında evlilikleri önlemenin yollarını araştırıyor.

Bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri aynı cinsiyetten olanların evlenmelerini önlemek için Anayasal bir değişiklik yapılması çağrısında bulunuyor.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Bush yönetimine bağlı hukukçuların, homoseksüellerin seks yapmasını yasaklayan Teksas eyaletinin yasasını geçersiz kılan bir Anayasa Mahkemesi kararını incelediğini açıkladı.

McClellan’ın kendi ifadesiyle, hukukçular “evliliğin kutsallığını korumak ve savunmak için yasal olarak nelerin gerekli olduğunu belirlemek” amacıyla Massachusetts ve New Jersey eyaletlerinde devam eden eşcinsel haklarıyla ilgili davaları da yakından izliyorlar.

Başkan Bush da, hafta ortasında Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, sadece kadınlarla erkeklerin evlenmesi gerektiği yönündeki düşüncesinden geri adım atmayacağını söylemişti.

“Evliliğin kutsallığına inanıyorum. Bir kadınla bir erkek arasındaki evliliğe inanıyorum ve bunu bir biçimde düzenlememiz gerektiğini düşünüyorum. Hukukçularımız da bunun en iyi yöntemini bulmaya çalışıyor.”

Aslında Amerika’da homoseksüel evliliklerinin federal düzeyde tanınmasını yasaklayan bir kanun bulunuyor. 1996 tarihli Evliliğin Korunması Kanunu, aynı cinsiyetten eşlerin sosyal güvenlik ve gazilik haklarını kullanmasını engelliyor. Yasa, eyaletlerin başka eyaletlerde yapılan homoseksüel evliliklerini tanımasını ise serbest bırakıyor.

Mevcut durumda, sadece Vermont eyaleti aynı cinslerin evliliğini, karşıt cinslerin evliliklerinde olduğu gibi haklardan yararlanmaya uygun bir medeni birliktelik olarak tanıyor. Ancak bu sadece eyalet içinde geçerli.

Teksas’taki eşcinsellerle ilgili yasa aleyhinde Anayasa Mahkemesi’nin haziran ayında verdiği karar, dindar muhafazakar kesimler arasında eşcinsel evliliklerin yasaklanması için anayasal değişikliğe gidilmesi yönündeki taleplerin artmasına yol açtı. Bu kesimler, söz konusu kararla daha fazla eyaletin bu tür birliktelikleri tanımasına yol açacağı uyarında bulunuyor.

Senato çoğunluk lideri Bill Frist, mahkemeler eyaletlerin başka yerlerde yapılan eşcinsel evlilikleri tanımasını gerektiren kararlar alırsa bir anayasal değişikliğin gerekli olabileceğini söylüyor.

Sözcü McClellan, Başkan Bush’un böyle bir değişikliği destekleyip desteklemediğini açıklamadı. Sözcü, Başkan Bush’un herkesin cinsel tercihinin kendisini ilgilendirdiğine ve herkese saygılı davranılması gerektiğine inandığını belirtti.

Çarşamba günü muhafazakar taraftarlarına seslenen Başkan Bush, İncil’de bahsedilen “dağdaki vaaz”e atıfta bulunarak eşcinsellerin yaşam tarzlarına hoşgörü gösterilmesi çağrısında bulundu.

“Hepimizin günahkar olduğuna inanıyorum ve kendi gözündeki merteği görmeden komşusunun gözündeki çöpü çıkartmaya kalkışabilecek olanları uyarıyorum. Toplumumuz için her bireye saygı göstermenin, iyi niyetle yaklaşmanın, hoşgörülü bir ülke olmanın çok önemli olduğuna inanıyorum.”

Yine de Başkan Bush, hoşgörünün kadınla erkek arasındaki evlilik tanımını değiştireceği anlamına gelmediğini vurguluyor.

CBS ve New York Times’ın dün açıkladığı ortak kamuoyu yoklamasına göre, Amerikalıların yarısından fazlası eşcinsellerin aralarındaki eviliklerine karşı çıkıyor. Eşcinsel evliliklerine itiraz edenlerin oranı yüzde 55, destekleyenlerin oranı ise yüzde 40.

XS
SM
MD
LG