Erişilebilirlik

Bush: 'Saddam'ı Yakalamaya Dünden Daha Yakınız' - 2003-07-30


ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan kuvvetlerinin devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’i yakalama şansının arttığını açıkladı.

Bush, bugün Beyaz Saray bahçesinde düzenlediği basın toplantısında Saddam’ın iki oğlunun adaletten kaçamadığını belirterek “aşağılık” olarak nitelediği eski Irak rejiminin hiçbir mensubunun cezasız kalmayacağını söyledi.

Savaşı haklı göstermek için kullanılan istihbaratın doğruluğunu savunan Bush, tehlikeli düşmanlara hiçbir zaman iyiniyet ve itidal göstermeyeceğini vurguladı.

Bush, Saddam Hüseyin’in Afrika’dan uranyum almaya çalıştığı iddiasına bir konuşmasında yer vermesinin kişisel sorumluğunu da üstlendi.

Bush Yönetimi, daha sonra iddianın doğruluğunun kuşkulu olduğunu kabul etmişti.

ABD Başkanı, kendisi ve Kongre tatile girmeden önce Beyaz Saray bahçesinde bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Toplantıyı Irak ile açan Bush, Saddam Hüseyin’in oğullarının ölümünün, Irak halkını gerçekten özgür olduklarına inandırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Amerikan kuvvetlerinin Saddam Hüseyin’i yakalama olasılığının ne kadar yakın olduğu sorusuna ise Bush şu yanıtı verdi:

"Saddam Hüseyin’i yakalamaya ne kadar yakın olduğumuzu bilmiyorum. Ama, dünden daha yakın olduğumuzu sanıyorum. Bildiğim tekşey, peşinde olduğumuz."

ABD Başkanı, Saddam Hüseyin’in yarattığı tehdit ve kitle imha silahları edinme isteği konusunda savaş öncesi aldığı istihbaratın sağlam olduğunu tekrarladı. Bush, suçlamaları doğrulayan kanıtların bulunacağını vurgulayarak sabır gösterilmesini istedi.

Ancak Bush’un savaşı haklı göstermek için önesürdüğü bazı kanıtların doğru çıkmaması kuşku yaratmış bulunuyor. Özellikle Saddam Hüseyin’in nükleer silah üretmek için Nijer’den uranyum satın almaya çalıştığı iddiasının yanlışlığı üzerinde duruluyor.

CIA Başkanı ve bir Ulusal Güvenlik konseyi yetkilisi, iddianın Başkanın Ocakta Kongrede yaptığı konuşmaya konmasının sorumluluğunu üstlendiler. Bush ise basın toplantısında kendisinin de sorumlu olduğunu vurgulayarak bu konudaki tartışmaya son vermeye çalıştı:

"Elbette, söylediğim herşeyin kişisel sorumluluğunu üstleniyorum. Sorumluluk kesinlikle bana aittir. Savaş ve barışa karar verme sorumluluğu da bana aittir."

Bush, kitle imha silahları edinmeye çalışan diğer iki ülke, İran ve Kuzey Kore konusunda ise diplomasi ve uluslar arası baskının izlenecek en uygun politika olduğunu söyledi.

Konuyu basın toplantısından kısa süre önce Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüştüğünü açıklayan Bush, diplomatik alanda ilerleme kaydetmeye başladıklarını ve sonunda kuzey kore lideri Kim il Jong’u tutum değiştirmeye zorlayacaklarına inandığını belirtti.

Bush, 11 Eylül ile ilgili Kongre raporunun gizli tutulan bölümlerinin açıklanmasına izin vermeyeceğini bir kez daha vurguladı. Bu bölümlerde 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren teröristlerin bazı Suudi yetkililerle ilişkisine değinildiği ileri sürülüyor.

XS
SM
MD
LG