Erişilebilirlik

ABD: 'Türkiye Yanıtını En Hızlı Şekilde Verecek' - 2003-07-28


ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Irak’a asker gönderme konusunda yanıtını en hızlı şekilde ileteceği konusunda güvence verdiğini açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Richard Boucher, Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Washington ziyaretini de son derece önemli ve yararlı bulduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türk Dışişleri Bakanı'nın ziyareti ile ilgili soruları yanıtlarken, Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi konusuna da değindi.

Sözcü, ABD'nin Türkiye’den bu konuda neden en çabuk şekilde yanıt istediği sorusuna şu yanıtı verdi:

"Dışişleri bakanı Powell, neden mi en kısa zamanda Türk tarafından yanıt beklediklerini açıkladı? Çünkü Türk Dışişleri Bakanı kendisine böyle söyledi. Türk bakan, asker gönderme konusunu Ankara’da hemen ele alıp inceleyeceklerini açıkladı.

Sözcü şöyle konuştu:

"Türk hükümetinin ne sonuca vardığını, incelemeyi bitirdikleri zaman göreceğiz. Türkler, talebi inceliyor. İncelemenin hızla yürütüldüğü konusunda Türk tarafı bize güvence verdi. Hazır olduklarında bir yanıt vermelerini bekliyoruz."

Sözcü Boucher’a, asker gönderme konusunda Türk kamuoyunda bir anlaşma sağlanmasının aylar alacağına ilişkin Türkiye'den gelen haberler konusunda görüşü soruldu.

Aylar alacak bir karar sürecinin ABD için yeterli olup olmayacağı sorusuna Boucher, ne olacağını görmek gerektiğini, bu konuda Türk hükümetinden bir takvim bekleyeceklerini söylemekle yetindi.

Sözcü Boucher, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Washington ziyaretini değerlendirirken şöyle konuştu:

"Gül’ün ziyaretini, Amerika ile Türkiye arasındaki işbirliği açısından son derece yararlı ve önemli bulduk. Türkiye’nin yardımı ve desteği konusunda bir çok alanda nasıl ileri adım atacağımızı belirledik. Şu sırada birçok gelişme var. Türkiye insani yardım açısından bir üs oluşturuyor. Çok sayıda olmasa da Türk şirketleri şimdiden Irak’ın yeniden inşası çalışmalarına katılmış bulunuyor."

ABD Dışişileri Bakanlığı sözcüsü, Abdullah Gül’ün ziyareti sırasında Irak ile ilgili başka neler yapılabileceği konusunu da görüştüklerini belirtti.

Sözcü, bu çerçevede hem Türk hükümetinin daha önceki ziyaretlerde önerdiklerini hem de kendilerinin Türk hükümetine verdiği hangi alanlarda işbirliği yapabilecekleri konusunda verdikleri soru kağıdını ele aldıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG