Erişilebilirlik

Kamboçya Başbakanı: 'Seçimleri Biz Kazandık' - 2003-07-28


Başbakan Hun Sen’in Partisi, Kamboçya’da Pazar günü yapılan seçimleri kazandığını iddia ediyor.

Hükümet bugün seçimin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı ve Kamboçya Halk Partisi’nin başkent hariç bütün seçim bölgelerinde seçimi kazandığını ilan etti. Ajans haberlerine göre, Phnom Penh’de, seçimi ikitidar partisini geride bırakan muhalefetteki Sam Rainsy Partisi kazandı.

Şuana dek alınan sonuçlar, iktidardaki Kamboçya Halk Partisi’nin 123 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu kazandığına işaret ediyor.

Gözlemciler, Pazar günkü seçimler için “onlarca yıldır Kamboçya’da ilk kez bu denli barışçıl bir atmosferde bir seçim yapıldı” diyor. Seçime katılım oranının yüzde 80 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Başbakan Hun Sen, televizyondan halka seslenerek, seçim sonuçları açıklanana kadar, sükunetin elden bırakılmamasını istedi. Hun Sen, ayrıca seçimlerin olaysız geçmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Seçimin resmi sonuçlarının 8 Ağustos’dan önce açıklanması beklenmiyor.

Kamboçya’da yaklaşık 1 milyon 700 bin kişinin ölümüne yol açan Kızıl Kmer'lerin terör rejiminin sona erdiği 1979 yılından bu yana yapılan üçüncü parlamento seçiminden, iktidardaki Halk Partisi'nin açık farkla galip çıkması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG