Erişilebilirlik

ABD En Ünlü Komedyenini Kaybetti - 2003-07-28


Film ve eğlence dünyasının ünlü yıldızlarından Bob Hope daha iki ay önce, 29 Mayıs’ta 100. yaşgününü kutlamıştı.

1903’te İngiltere’de doğan Hope, 4 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye, Ohio eyaletinin Cleveland kentine yerleşti.

Çocukluğundan bu yana tek hayalinin komedyenlik olduğunu söyleyen Bob Hope, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için işe vodville başladı oradan da, Broadway tiyatrolarına, radyo ve beyaz perdeye geçti.

1941 yılında Amerika, II. Dünya Savaşı'na girdiğinde Bob Hope askere yazıldı. Ama kendisine savaşa girmek yerine askerleri eğlendirip morallerini yükselterek ülkeye daha iyi hizmet vereceği söylendi.

Bob Hope da 60 yıl boyunca beş savaşta cephedeki askerleri ziyaret ederek onlara moral verme görevini başarıyla yerine getirdi.

Dört kez Oscar onur ödülüne layık görülen Bob Hope’a İngiltere Kraliçesi Elizabeth tarafından da şövalyelik ünvanı verildi. Böylelikle İngiltere bir anlamda Bob Hope’un çok bilinen esprilerinden birine kendi üslubuyla yanıt vermiş oldu.

Ünlü sanatçıya, kendisiyle yapılan bir söyleşide İngiltere’den neden ayrıldığı sorulunca gülerek “Kral olamayacağımı anladığım için” yanıtını vermişti. Hope’un elbette İngiliz Kralı olma şansı yoktu, ancak sanatçı, hayranlarının gönlünde taht kurmayı ve orada uzun yıllar kalmayı başardı.

Zaten Bob Hope da 1997 yılında Amerikan Kongresi, kendisini fahri savaş kahramanı ilan ettiğinde "Hayranı olduğum erkek ve kadın askerler arasında sayılmam bugüne kadar aldığım en büyük ödül oldu” diyerek hayranlarına vefa borcunu ödemiş oluyordu.

XS
SM
MD
LG