Erişilebilirlik

Ankara: 'Irak'a Asker Konusunu Değerlendiriyoruz' - 2003-07-28


Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, devletin tüm birimlerinin Irak’a asker gönderilmesi konusunu değerlendirdiğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü, Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, gündeminde bulunan bazı kanun ve kanun tasarılarını kabul ettikten sonra 1 Ekim’e kadar tatile girmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Çiçek, toplantıda, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, Bakanlar Kurulu üyelerine, ABD ziyaretiyle ilgili kısa bir değerlendirme yaptığını ve bilgi verdiğini de anlattı.

Sözcü, Gül'ün ABD ziyaretinin, 1. tezkere sonrasında Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili yapılan spekülasyonların doğru olmadığını gösterdiğini söyledi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’nin Irak’ta bundan sonraki katkısının ne olabileceğinin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları dedi:

“Konuyu bütün yönleriyle değerlendirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan Dışişleri Bakanlığımız, öbür taraftan Genelkurmay Başkanlığımız başta olmak üzere, devletin tüm birimleri bu konuyu inceleyecektir. Konunun hassasiyetini ve kamuoyunun duyarlılığını biliyoruz. Bu çerçevede konu umut ediyorum ki Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyacak tarzda değerlendirme konusu olacaktır. Bu incelemeler, araştırma ve değerlendireler bitmeden değerlendirme yapmayı, Türkiye’nin menfaatine görmüyorum. Bugün bu açıklamayla yetinelim. Türkiye, açık ve demokratik bir toplum. Bu konuya toplumun önünde karar vermeye çalışıyoruz. Makul bir sürede karar veririz”.

XS
SM
MD
LG