Erişilebilirlik

Abdullah Gül ABD Dışişleri Bakanı Powell'la Görüştü - 2003-07-24


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştü.

Görüşmede Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak’a Türk askeri gönderilmesiyle ilgili isteğe Türk hükümetinden kısa zamanda cevap beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell’la öğle yemeğinde yaptığı bir saat süren görüşmeden sonra iki bakan basına açıklama yaptı. Powell açıklamasında, ikili ve bölgesel ilişkileri ele aldıklarını, Irak, Kıbrıs ve Ortadoğu üzerinde durduklarını belirtti. İki bakan, Türk Amerikan ilişkilerinde, zaman zaman doğan güçlüklerin karşılıklı güvenle yenilebileceğini belirtirken, 50 yıllık tarihi ve köklü ilişkileri daha da ileri götürmek istediklerini bildirdiler. Powell, Türkiye’nin Irak konusunda önemli yardımlarda bulunduğunu vurguladı ve Saddam rejiminin yarattığı tahribatı giderecek insani ve ekonomik yardımlar için teşekkür etti. Powell, Türkiye’den Irak’ta konuşlandırılmak üzere asker istediklerini ve Türk hükümetinin bu isteği incelemekte olduğunu bildirdi. Colin Powell “Dışişleri Bakanı Gül, hükümetinin bu isteği çok aktif bir şekilde görüşmekte oldukları konusunda bana güvence verdi” dedi. Powell, asker göndermenin, Türk hükümetinin vereceği bir karar olduğunu vurgularken bu konudaki kararın kısa zamanda alınmasının yararlı olacağına işaret etti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin asker göndermek için Birleşmiş Milletler kararı isteyip istemediği şeklindeki soruya, “Birleşmiş Milletler ve NATO kararı olsa işler biraz daha kolaylaşır” şeklinde yanıt verdi.

Amerika Dışişleri Bakanı Kıbrıs konusunda ise, Türk meslektaşıyla birlikte Annan Planı’nı desteklediklerini ve bugünkü fırsatı kaçırmamak gerektiğini bildirdi. Colin Powell şöyle konuştu: “Meslektaşımdan Denktaş’ı ikna etmeye çalışmasını istedim. Bizim de, her iki tarafı ikna ederek, adada doğmuş olan olumlu havayı, siyasi alanda kapsamlı bir anlaşmaya çevirerek anlaşma sağlanmasına yardımcı olmamız gerektiğini söyledim. Sayın Gül de benimle aynı fikri paylaşıyor” dedi. Powell şu anda yeni bir girişim bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ayrıca, Beyaz Saray’da Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile biraraya geldikten sonra, Pentagon’a geçerek Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüşeceği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG