Erişilebilirlik

Bush: 'Uday ve Kusay İki Baş Cellattı' - 2003-07-23


ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan kuvvetlerinin, eski Irak rejiminin iki baş celladı olarak tanımladığı Saddam Hüseyin'in oğullarının meslek yaşamına son verdiğini söyledi:

"Saddam Hüseyin’in oğulları, sayısız Iraklının öldürülmesi, sakat bırakılması ve işkence görmesinden sorumluydu. Şimdi artık tüm Irak halkı eski rejimin sonaerdiğine ve bir daha geri gelmeyeceğine her zamankinden çok inanacaktır."

Başkan Bush, Saddam‘ın oğullarının öldürülmesi olayı üzerine ilk açıklamasını Beyaz saray bahçesinde yaparken Amerika’nın Irak yöneticisi Paul Bremmer de yanındaydı.

Bremer'e, Irak için güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa etme hedefi doğrultusunda gösterdiği başarılı çalışmadan ötürü teşekkür eden Bush, Amerikan kuvvetlerine karşı hemen hergün düzenlenen saldırılardan eski rejim kalıntılarını sorumlu tuttu.

Bush, okulları, petrol tesislerini, enerji santrallerini koruyan askerlere saldırarak ve yeni Irak polis gِrevlilerini ِldürerek başarı sağlamayı amaçlayan unsurların koalisyon güçleri tarafından yokedileceğini söyledi.

Irak’ın teröristleri silahlandırma tehditinin ortadan kaldırılmasının, ABD ve müttefiklerini daha güvenli hale getirdiğini vurgulayan Bush şöyle dedi:

"Özgür, demokratik ve barışcı bir Irak Amerika ve dostlarını yasadışı silahlarla tehdit etmeyecektir. Özgür bir Irak, Amerika ve müttefiklerini vurmak isteyen teröristler için eğitim yeri ya da para ve silah kaynağı olmayacaktır."

Bush, Amerika’nın Irak’ın geleceği için büyük sorumluluk üstlendiğini ama bu çetin görev karşısında yalnız olmadığını çünkü halen 19 ülkenin 13 bin askeriyle Amerika’nın yanında olduğunu söyledi.

ABD Başkanı, diğer Birleşmiş Milletler üyesi ülkeleri de Irak’ın yeni geçici yönetimini desteklemeye, para yardımı yapmaya ve asker göndermeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG