Erişilebilirlik

Kobe Bryant Suçlamayı Reddediyor - 2003-07-19


Taciz ve tecavüz suçlamalarıyla hakkında dava açılan Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA’in süper star oyuncularından Kobe Bryant, masum olduğunu söyledi.

Colorado eyaleti Eagle kasabası Savcısı, Los Angeles Lakers basketbol takımının gözde oyuncusu hakkında, dün, taciz ve tecavüz iddiasıyla dava açıldığını açıklamıştı.

Kobe Bryant, eşiyle birlikte yaptığı basın toplantısında, suçlamayı yönelten otel görevlisi 19 yaşındaki kadınla ilişkiye girdiğini, ancak bunun zorla olmadığını ileri sürdü.

Şikayetten sora tutuklanan ancak 25 bin dolar kefalet karşılığı serbest basketbol oyuncusu 6 Ağustos’ta mahkemeye çıkacak.

24 yaşındaki Kobe Bryant, Amerika’nın batı eyaletlerinden Colorado’nın Eagle kasabasında, savcılık tarafından yapılan açıklamadan kısa süre önce, eşiyle birlikte, gazetecilerin karşısındaydı. Los Angeles Lakers basketbol takımının yıldızı, taciz ve tecavüz suçlamasını yönelten 19 yaşındaki kadınla ilişkiye girdiğini, ancak bunun zorla olmadığını söyledi. Gazetecilerin sorularına gözyaşları içinde yanıt yetiştiren Bryant, sadece eşine ihanetle suçlanabileceğini söyledi ve devamla: ”Suçsuzum... Onu isteği dışında ilişkiye zorlamadım... Ben masumum... Burada, sizlerin karşısında otururken, kendimden nefret ediyor, eşime ihanet ettiğimden ötürü utanç duyuyorum...” dedi.

Potaların yıldızı, gazetecilere açıklama yaparken 3 yıl kadar önce evlendiği eşi Vanessa da yanı başında oturuyordu. Eşi kocasına destek oldu ve Kobe’nin iftirayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bölge Savcısı, Los Angeles Lakers basketbol takımının gözde oyuncusu hakkında dün dava açtı. Savcı Mark Hulbert, 30 Haziran’da yaşandığı belirtilen taciz ve tecavüz iddiasına ilişkin olarak iki hafta süreyle araştırma yaptığını, elde ettiği deliller ve görgü tanıklarının ifadeleri sonucu Bryant hakkında dava açmaya karar verdiğini açıkladı.

Kobe Bryant’a suçlama yönelten 19 yaşındaki otel görevlisi kadın, 1 Temmuz günü polise başvurarak Bryant’ın kendisine önce sözle ve elle tacizde bulunduğunu, sonra da tecavüz ettiğini anlatmıştı. Şikayetten sonra tutuklanan basketbol oyuncusu 25 bin dolar kefalet karşılığı serbest kaldı. Savcı Hurlbert, Bryant’ın 6 Ağustos günü mahkeme karşısına çıkacağını söyledi.

Bryant’ın kendisine yöneltilen suçlamalardan hüküm giymesi durumunda en az 4 yıl hapse mahkum edilmesi mümkün. Cezası ömür boyu hapse kadar çıkabilir. Hapis cezasından kurtulsa bile en az 20 yıl boyunca aynı suçu işlememek üzere gözetimde tutulma riskiyle karşı karşıya. Bryant bir de çocuk sahibi.

Bryant’ın formasını giydiği Los Angeles Lakers takımının yöneticileri, ünlü oyuncuyu 7 yıldır yakından tanıdıklarını ve suçlamaların Bryant’ın kişiliğiyle uyuşmadığını belirttiler. NBA’de geçen yılın en çok sayı atan ikinci oyuncusu olan Kobe Bryant, takımına katkısının yanı sıra göze hoş gelen oyun tarzıyla, ünlü basketbolcu Michael Jordan’ın veliahtı olarak gösteriliyor.

XS
SM
MD
LG