Erişilebilirlik

Rusya'da Özelleştirme Devam Edecek - 2003-07-19


Rusya Başbakanı Mikhail Kasyanov, Rusya’nın devlet şirketlerinin varlıklarının özelleştirmesinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Geçenlerde, hükümetin dev bir Rus petrol şirketine karşı aldığı önlemler moskova işçevrelerinde kaygılara yolaçmış bulunuyor.

Başbakan Kasyanov, kabine üyelerine özelleştirme sürecinin devam edeceğini söyledi. Başbakan, daha önce yapılan özelleştirmelerin değişmeyeceğine daha önce de, şimdi de inandıklarını söyledi.

Son zamanlarda, hükümetin Rusya’nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan olan Yukos petrol şirketine karşı aldığı önlemler, iş çevrelerini ve yatırımcıları korkuttu. İşadamları mal varlıklarına el koymasından ve yeni soruşturmalardan kaygı duyuyor.

Maskeli hükümet görevlileri son iki hafta içinde, Yukos firmasının arşivlerini inceledi ve şirketin önde gelen hissedarlarını, dolandırıcılık suçundan tutukladı.

Yukos petrol firmasının yönetim kurulu başkanı Mikhail Khodorkovsky da soruşturmada ifade vermeye çağrıldı. Amerika’ya ziyaretten dönen Khodorkovsky şirket hakkındaki iddiayı,”siyasi amaçlı” diyerek reddetti.

Echo Moskova radyosuna yaptığı konuşmada, Khodorkovsky, Yukos’a karşı girişilen bu eylemlerin, Rusya’dan sermaye kaçışlarına yol açabileceği uyarısında bulundu. İşadamı, son zamanlarda Rusya’da yaşananların geçici olduğunu batılı yatırımcılara inandırmanın, Rus işadamları için oldukça zor olacağını söyledi. Khodorkovsky, güvensizlik nedeniyle birçok yatırımın erteleneceği ya da tümüyle iptal edileceği tahmininde de bulundu.

Rusya borsalarında Yukos olayı nedeniyle başlayan düşüş devam ediyor.. 1998 yılındaki ekonomik krizden sonra en büyük kayıplar yaşanırken hisse senetlerinin değerindeki kayıp yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti.

Yukos petrol şirketinin borsadaki değer kaybı ise yüzde 10 oldu.

Moskova’daki, Rönenans Capital adlı finansman şirketinin uzmanlarından Roland Nash, Amerikanın Sesi Radyosuna , başbakanın özelleştirmeyle ilgili açıklamalarına rağmen daha kötü olayların yaşanmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

"Aslında başbakanın kalkıp özelleşitrme davam edecek demek zorunda kalması piyasalarda korkunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor..En kötüsünü daha görmediğimiz kanısındayım. Kanımca borsa düşmeye devam edecektir."

Bir çok uzman siyasi gücü artan Khodorkovsky’yi engellemek için Yukos şirketine karşı önlemler alındığına görüşünde.

Rusya’nın en zengin adam olan Khodorkovsky , Vladimir Putin hükümetine karşı liberal muhalefeti açıkça destekliyor.

Ekonomi uzmanları ve işadamları Putin’in gelişmeler karşısında sessiz kalmayı tercih etmesini üzüntüyle karşılıyor.

Bu çevreler, Putin’in tutumunun, Rusya’daki yatırım ortamı için duyulan kuşkuları arttıracağını ve yabancı yatırımcıları, sorun çözülünceye kadar Rusya’dan uzak durmaya yöönelteceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG