Erişilebilirlik

Abizaid Ankara'dan Ayrıldı - 2003-07-19


Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid, Türkiye’ye yaptığı kısa, ancak anlamlı bulunan ziyaretini tamamladı ve sabah erken saatlerde Ankara’dan ayrıldı. Abizaid’in yanısıra NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones’un Ankara’da yaptığı temaslar, iki müttefik ülke arasında gözaltı kriziyle tırmanan gerginliği düşürdü.

İki Amerikalı üst düzey komutanın Ankara ziyaretleri konusunda bilgi veren ABD Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Genelkurmay’ın iki üst düzey askeri yetkiliyi, aynı günde kabul etmesinden dolayı ülkesinin memnuniyetini iletti. Amerikan büyükelçisi, görüşmelerde Irak’ın yeniden yapılandırılmasına yönelik Türkiye’nin önerilerinin ele alındığını, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün haftaya Washington’a yapacağı ziyaret sırasında da bu konunun daha detaylı olarak görüşüleceğini kaydetti. Pearson, Irak’ta kurulacak istikrar gücü ve buna yapılabilecek katkıların da iki komutanın ziyareti sırasında gayrıresmi çercevede görüşüldüğünü belirtti. İstikrar gücüne ilişkin belirsizliklerin halen sürdüğünü söyleyen Amerikalı büyükelçi, tarafların bu konuda gayrıresmi görüşmelerin sürmesi yönünde görüşbirliğine vardığını da dile getirdi.

Aynı şekilde Pearson, askeri görüşmeler sırasında Irak’ın ulusal ordusunun ve diğer güvenlik kurumlarının yeniden yapılandırılmasının da ele alındığını ifade etti.

Görüşmelerde gözaltı olayından sonra kurulan ortak komisyonun çalışmaları değerlendirilirken, “üzücü” şeklinde nitelendirilen olayların bir daha yaşanmaması için yeni bir işbirliği kanalı oluşturulması konusu da ele alındı.

Cuma günü önce Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal ile görüşen Abizaid, gece geç saatlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’le bir araya gelmişti. Genelkurmay tarafından yapılan yazılı açıklamada görüşmelerin, Irak istikrar harekatıyla ilgili anlayış birliği sağlanması ve işbirliği esaslarının belirlenmesi açısından yararlı geçtiği vurgulandı. Açıklamada PKK-KADEK örgütünün Kuzey Irak’taki faaliyetleri konusunda atılabilecek ortak adımlar ve istikrar gücünün oluşumuyla askeri alanda yapılabilecek işbirligi konularında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

XS
SM
MD
LG