Erişilebilirlik

Bir Saddam Kaseti Daha - 2003-07-17


Merkezi Dubai'de bulunan El Arabiye televizyonu tarafından yayınlanan ve Saddam Hüseyin'e ait olduğu ileri sürülen ses kaydında, Devrik Devlet Başkanı, Amerika ve İngiltere’nin kitle imha silahı suçlamalarının temelsiz olduğunu savunuyor.

Saddam Hüseyin olduğunu öne süren kişi, Baas Partisi'nin iktidara gelişinin yıldönümü dolayısıyla, Irak halkına kutlama mesajı gönderiyor. Yaklaşık 5 dakika süren ses kaydında devrik Devlet Başkanı, “İşgalciler, işgal niyetlerinin üstündeki örtüyü kaldırdılar ve Irak'ı böldüler. Tüm iddiaları temelsiz" diyor. Ses kaydına göre, devrik Irak lideri, işgalcilere karşı direnişin artacağını savundu ve hükümet konseyi üyelerinin dış güçlerin amacı dahilinde seçildiğini ileri sürdü. Saddam Hüseyin, "Konsey, halkın değil, yabancıların uşağı" şeklinde konuştu.

Ses kaydının ne zaman yapıldığına dair bir ipucu bulunmuyor. Konuşmanın içeriğinde Baas Partisi'nin iktidara gelişinin yıldönümü mesajının bulunması ve Konsey ile ilgili açıklamalara yer verilmesi, kasetin yeni doldurulduğu şeklinde yorumlanıyor.

Saddam Hüseyin devrildiğinden buyana üç ses kaydı yayınlandı. Ancak kasetlerin gerçekten Saddam Hüseyin olup olmadığı kesinlikle ortaya konabilmiş değil.

Bu arada Bağdat caddeleri günü sakin geçirdi. Oysa birçok insan Baas Partisi kalıntılarının Amerikan birliklerine yönelik saldırılar gerçekleştireceği düşüncesindeydi. Bugüne dek koalisyon güçlerine hemen her gün saldırılar düzenleniyordu. Ancak bugünün sakin geçtiği bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG