Erişilebilirlik

Bush - Annan Görüşmesi - 2003-07-15


Başkan Bush, Liberya'ya askeri müdahale konusunda karar vermek için, bölgeye giden uzman ekibin raporunu beklediğini söyledi.

Beyaz Saray’da BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la Liberya’daki krizi ele alan Başkan bununla birlikte, krizin patlak vermesinden bu yana, Liberya’ya asker gönderebileceğine dair ilk kez işaret verdi. Bush “Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Topluluğu’na yardım etmek isteriz. Asker gönderebiliriz, ama kaç asker gönderebileceğimizi şu anda bilmiyoruz. Tüm gerçekleri bilmeden karar vermem zor” dedi.

Başkan Bush, müdahaleye karar verirse, operasyonunun kapsam ve süresinin kısıtlı olacağını da kaydetti. Bush, karar vermek için Liberya’daki Amerikalı uzman ekibin raporunu beklediğini belirtti, ancak, Liberya Devlet Başkanı Charles Taylor, ateşkes anlaşmasının koşullarına uyup, ülkeyi terketmeden harekete geçilmeyeceğini vurguladı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise Batı Afrika Ülkeleri Topluluğu’nun Liberya’ya birlik göndermesiyle başlayacak süreci şu şekilde anlattı: “Birliklerin gönderilmesinden sonra anladığım kadarıyla, Taylor ülkeden ayrılacak, bunun üzerine de bölgeyle takviye birlikler gönderilecek... Umuyorum bu takviye birliklere Amerika da katkıda bulunacak. Daha sonra da Sierra Leone’de olduğu gibi istikrarı yeniden kurmak için BM barış gücü askerleri devreye girecek, istikrar yeniden sağlanınca da Amerika bölgeden ayrılacak. “

Geçen Aralık ayından bu yana Başkan Bush’la ilk kez biraraya gelen Annan, görüşmeden memnun kaldığını söyledi.

Başkan Bush ve Genel Sekreter Kofi Annan, geçen hafta Afrika’da temaslarda bulundu. Annan, 1800’lü yıllarda serbest bırakılan Amerikalı köleler tarafından kurulan Liberya’ya askeri müdahalede bulunması için Washington'a baskı yapıyor.

XS
SM
MD
LG