Erişilebilirlik

Fransa 1789 Devrimini Kutluyor - 2003-07-14


Fransa, 1789 devriminin simgesi, Bastille Günü'nü kutluyor. Bu yıl ilk kez kortejin başında bir Alman subay yer aldı. General Holger Kammerhof, merkezi Strasbourg'da bulunan ve 5 ülkeden oluşan Eurocorps ordusunun 120 askerinin önünde yürüdü.

Geçen yılki kutlamalar sırasında Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı hedef alan suikast girişimi ardından kutlamalar için başkent Paris'te yoğun güvenlik önlemleri alındı. Törenler sırasında bazı gruplar da hükümet aleyhtarı gösteriler düzenledi. Polisin, başkentte düzenlenen geçit resmi sırasında gösteri yapmaya kalkışan birkaç kişiyi gözaltına aldığı bildiriliyor. Kutlamalara katılmak isteyenler, binlerce polisin görev aldığı alana girmeden önce sıkı bir aramadan geçirildi.

Geçen yıl, aşırı sağcı bir saldırgan, üstü açık bir otomobilden halkı selamlayan Fransa Cumhurbaşkanı Jack Chirac'a ateş etmiş, yanındaki bir kişinin son anda silahın namlusunu havaya doğrultmasıyla suikast girişimi başarısız olmuştu.

Kutlamalarla 1789'daki Fransız Devrimi'nin simgesi niteliğindeki Bastille Cezaevinde bulunan mahkumların serbest bırakılması anıldı. Bu nedenle Fransa Cumhurbaşkanı, geleneksel olarak Bastille gününde bazı mahkumların affedildiğini ilan ediyor.

XS
SM
MD
LG