Erişilebilirlik

CIA Sorumlu; Bush Memnun - 2003-07-12


Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, Başkan Bush’un CIA başkanı George Tenet’in, Irakla ilgili yanlış istihbarat konusunda yaptığı itirafı memnunlukla karşıladığını açıkladı.

Sözcü, Bush’un olayı geride bıraktığını ve sorunu artık kapanmış gördüğünü söyledi.

Tenet, dün Bush’un Ocak ayındaki Birliğin Durumu konuşmasında okuduğu metnin CIA tarafından onaylanmasında sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmişti. Başkan, konuşmasında CIA raporuna dayanarak devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’i Afrika ülkesi Nijer’den uranyum satın almaya çalışmakla suçlamıştı. Birleşmiş Milletler, daha sonra suçlamayla ilgili belgelerin sahte olduğunu açıklamıştı.

Beyaz Saray, daha sonra İngiliz istihbaratına dayanan iddianın, yanlış olduğunu anlaşılması üzerine konuşmada hata yapıldığını bildirmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ise, istihbarat raporunu savundu, iddianın Amerika ile paylaşmadıkları güvenilir bilgilere dayandığını öne sürdü.

CIA Başkanı Tenet, aslında iddiaların doğruluğundan kuşku duyan CIA’nin, bunun Başkanın konuşma metnine konmasını engellemesi gerektiğini itiraf etti. Tenet, Başkan Bush’un kendisine sunulan metindeki bilgilerin doğru olduğuna inanmasının normal olduğunu ve istihbarat örgütünün olayı yaklaşımının haklı kuşkular yarattığını bildirdi.

Ancak Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, Başkan Bush’un, Clinton döneminde göreve atanan CIA başkanı Tenet’e güveninin devam ettiğini açıkladı.

Başkan Bush, Afrika gezisi sırasında olayla ilgili soruları yanıtlarken, Ocak ayındaki konuşmasının Amerikan istihbarat örgütleri tarafından incelendiğini ve amacın Saddam Hüseyin’in yönelttiği tehditleri Amerikan halkına anlatmak olduğunu söyledi. Bush şöyle dedi: "Amerikan halkına istihbarat örgütleri tarafından incelenip doğrulanmış bir konuşma yaptım. Konuşma, Saddam Hüseyin rejiminin yönelttiği tehlikeleri Amerikan halkına ayrıntılı olarak anlatmak içindi. Hükümetim bu tehlikelere karşı gerekli önlemleri aldı ve sonuçta dünya daha güvenli ve daha barış içinde bir yer olacak."

Başkanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice, Başkan Bush’un Birliğin Durumu konuşmasında, Beyaz Saray tarafından yanlış olduğu bilinen hiçbir şey söylemediğini bildirdi.

Bush’un konuşmasından bir hafta sona Dışişleri bakanı Colin Powell, uranyum satınalma iddiasından, BM’deki konuşmasında kullanmadı. Powell, Irak’ın kitle imha silahları ile ilgili tüm istihbarat raporlarını inceledikten sonra bu iddiadan sözetmenin uygun olmayacağı sonucuna vardığını söyledi.

Bush’un Irak hakkında yanlış bilgi vermesi konusunun fazla abartıldığını ve fazla üzerinde durulduğunu belirten Powell, bunun kamu oyu önünde Başkanın güvenilirliğini tehdit etmediği görüşünü savundu.

Beyaz Saray sözcüsü ise olayın sadece medya tarafından bir abartma meselesi olmadığını, başkanların konuşmalarının hazırlanması süreci konusunda ciddi sorular yarattığını söyledi.

Irak’ın kitle imha silahlarının yönelttiği tehdit, Bush’un savaşı haklı çıkarmak için gösterdiği en büyük gerekçe idi. Ancak Bağdat’ın düşmesinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen bu silahlardan hiçbiri henüz bulunamadı.

XS
SM
MD
LG