Erişilebilirlik

Bush'dan AIDS'le Savaş Sözü - 2003-07-10


Başkan Bush, AIDS hastalığının, Afrika kıtasının karşılaştığı en ölümcül düşman olduğunu belirterek Botswana’daki AIDS salgını ile savaşacakları yolunda söz verdi.

Başkan Bush bugün, beş ülkeyi kapsayan Afrika gezisinin üçüncü durağı olan Botswana’da Afrika ve Karaibler için geliştirdikleri 15 milyar dolarlık ve beş yılı kapsayacak AIDS’le savaş girişimi üzerinde durdu. Bush gazetecilere yaptığı açıklamada Afrikalı liderlerin, Amerika’nın sadece güçlü bir ülke olmadığını, AIDS’e yakalanmış insanlara karşı şefkat duyduğunu bildiklerini söyledi.

Botswana, dünyada yetişkinler arasında HIV virüsü taşıyanların sayısının en yüksek olduğu ülke. Botswana nüfusunun yüzde 38’i HIV virüsü taşıyor. Botswana Cumhurbaşkanı Festus Mogae, AIDS ile savaşta, hastalara ücretsiz ilaç veren ve Microsoft Şirketi’nin sahibi Bill Gates tarafından finanse edilen bir Amerikan kuruluşu ile işbirliği yapıyor.

Başkan Bush ve Botswana Cumhurbaşkanı Mogae ayrıca ticaret, terorizm ve Zimbabwe’deki siyasi ve ekonomik krizi de ele aldı. Botswana’ya yaptığı altı saatlik ziyaret sırasında Bush bir doğal koruma alanı ile Amerika tarafından finanse edilen ve geçen ay açılan iş merkezini de gezdi.

Başkanın eşi Laura Bush ise HIV virüsü taşıyan anne ve çocukların tedavi gördüğü bir hastaneyi ziyaret etti. Afrika gezisini sürdüren Başkan Bush yarın Uganda’ya, daha sonra da Nijerya’ya gidecek.

XS
SM
MD
LG