Erişilebilirlik

Kuzey Irak Konusunda Tavsiyeler - 2003-07-10


Amerika ve Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta bir grup Türk subay ve assubayının Amerikan askerlerince tutuklanması olayının ilişkilerde yolaçtığı tahribatı gidermek için dikkatle çaba harcamaları gerektiği belirtildi.

Washington’daki düşünce kuruluşlarından Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nce yayınlanan yorumda, Türk hükümeti, Amerikan yönetimi ve Iraklı Kürtlerin, ilişkileri düzeltmek için atabilecekleri adımlar konusunda bazı tavsiyeler yapıldı.

Enstitünün Türkiye Programı Yöneticisi Soner Cağaptay’ın kaleme aldığı yorumda, Amerika’nın Türkiye gibi bir müttefiği kolay-kolay bulamayacağı ve Washington’un, Irak konusundaki tutumuna kızmış olsa bile Türkiye’yi incitecek davranışlardan kaçınması gerektiği belirtiliyor. Bu tür davranışlar arasında, Amerikan Kongresi’nden, Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden bir karar tasarısının geçmesi ihtimali de sayılıyor. Yorumda Türkiye’ye tavsiyeler, Kuzey Irak’taki Kürt sorunu konusunda Amerika’yla yakın işbirliği yapması ve Iraklı Kürtleri de Türkmenler gibi, Türklere yakın kabul etmesi yönünde.

Iraklı Kürtlere de Türkiye’nin kendileri için dünyaya ve özellikle Batıya açılan pencere ve ticaret yolu olduğunu unutmamaları gerektiği tavsiye ediliyor.

XS
SM
MD
LG