Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Çirkin Olay' - 2003-07-05


Başbakan Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’ta Amerikan kuvvetleri tarafından dün tutuklanan Türk askerlerinden bir bölümünün serbest bırakıldığını, kalanların da serbest kalması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Tutuklanan askerler 1 binbaşı, 2 üsteğmen ve 8 astsubay’dan oluşuyor. Amerika olayla ilgili resmi açıklama yapmadı.

Başbakan Erdoğan, konu hakkındaki ilk açıklamasında, Türk askerlerin gözaltına alınmasını "çirkin bir olay" diye nitelemişti.

Ancak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Dışişleri Bakanı Colin Powell’in, Türk meslektaşı Abdullah Gül’le telefon görüşmesi yaptığını doğruladı.

Gül, Powell ile telefon görüşmesi yaptığını belirtirken, Ankara’nın sorunu çözmek için aralarında subaylar da bulunan bir heyeti Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentine gönderdiğini açıkladı.

Ankara’daki Amerikan elçiliği maslahatgüzarı Robert Deutch da Türk Dışişleri yetkilileriyle görüştükten sonra gazetecilere sorunu en kısa zamanda çözmek için çalıştıklarını söyledi.

Türk yayın organları, 100 Amerikan askerinin Süleymaniye’deki Türk askeri tesisini basarak Kerkük’ün Kürt valisine saldırı planlandıkları iddiasıyla 11 askeri tutukladığını bildiriyor. Bu iddia, Türk hükümeti tarafından şiddetle reddedilirken, Habur kapısının kapandığı haber verildi.

XS
SM
MD
LG