Erişilebilirlik

'ABD Teröre Karşı Hazırlıklı Değil' - 2003-06-30


ABD’de, polis, itfaiye ve acil yardım ekipleri gibi kuruluşların, büyük çaplı bir terör saldırısı için henüz tam hazırlıklı olmadığı bildirildi.

2001 yılındakine benzer bir terör saldırısına karşı hazırlık derecesini incelemek üzere kurulan komisyonun raporu bugün resmen açıklandı. Raporda, bu amaçla yeterince para ayrılmadığı belirtiliyor.

Uzmanlara göre, tehditle ilk anda karşı karşıya gelecek olan kuruluşların bütçeleri, “tehlikeli sayılacak derecede yetersiz.”

Ülkenin terör saldırısı gibi beklenmedik tehlikelere ne derece hazırlıklı olduğunu incelemekle görevlendirilen komisyon dün yayınladığı raporda polis, itfaiye ve acil yardım ekipleri gibi kuruluşların bütçesinin yetersiz olduğunu bildirdi.

Aylarca süren çalışma sonunda yayınlanan raporda, acil müdahale ekiplerinin şimdikinin çok ötesinde bütçe ve eğitim olanaklarına kavuşturulması gerektiği belirtiliyor.

Komisyona başkanlık eden eski senatör Warren Rudman, vardıkları sonucu şöyle özetliyor: "Bir ulusal krizden sözediyoruz. Ülke içi savunmadan, Amerikan halkını korkunç terör saldırılarına karşı korumaktan sözediyoruz.”

Cumhuriyetçi Parti New Hampshire eski Senatörü Rudman, NBC televizyonunun bir haber programında konuşurken, konunun siyaset üstü olduğunu vurguladı ve ilk müdahale güçlerinin, büyük desteğe ihtiyacı olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini söyledi: "Kimseyi eleştirmiyoruz. Kimseye çıkışmıyoruz. Konunun daha önceye kıyasla önem kazandığını söylüyoruz. Bizim yapabileceğimiz de bu kadar. Bunu ciddiye alıp almamak tamamiyle seçimle işbaşına gelen yetkililerin işidir."

Komisyonun raporu, bağımsız araştırma kuruluşu, Dış İlişkiler Konseyi’nden resmen bugün kamuoyuna açıklandı.

Dış İlişkiler Konseyi adına projeyi yöneten Jamie Meltz, uzmanların ülke çapında itfaiyeci, polis ve ilk yardım ekipleriyle doğrudan görüşmeler yaptığını söyledi: "Hepsinin bize söylediği aynıydı. Kendilerinden beklenen hizmeti yerine getirebilmek için gerekli eğitime, bütçeye ve donanıma sahip olmadıklarını söylediler."

Başta İç Güvenlik Bakanlığı olmak üzere Federal hükümete bağlı birçok daire önümüzdeki beş yıl boyunca acil müdahale ekiplerinin eğitimi ve donatılması için 27 milyar Dolar harcayacak. Dış İlişkiler Konseyi, mevcut bütçenin tehlikeli bir şekilde yetersiz olduğunu ve derhal arttırılması gerektiğini vurguladı.

İç Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü ise raporun abartılı ve önerilen bütçenin çok yüksek olduğunu kaydetti. Sözcü, raporun yeni bir bilgi içermediğini ve önerilerin daha önce de dile getirildiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG