Erişilebilirlik

Irak'ta Koalisyon'dan Büyük Operasyon - 2003-06-29


Amerikan güçleri Bağdat’ın kuzeyinde savaş uçakları ve zırhlı araçların desteğiyle büyük bir operasyon başlattı. Amaç, eski rejime bağlı güçlerin Amerikalılara karşı saldırılarına son vermek.

Amerika Merkez komutanlığı, operasyonun ilk saatlerinde Baas Partisi üyesi olduğu sanılan 60 kişinin tutuklandığını bildirdi.

Bağdat’ta bugün yapılan bir saldırı sonucu bir Iraklı sivil öldü, iki Amerikan askeri de yaralandı. Saldırının asıl hedefinin bir Amerikan konvoyu olduğu bildirildi.

Bu arada, Irak’ta Amerikan aleyhtarlığı ve düzenlenen sabotaj iki Amerikan askerinin daha ölümüne yol açtı. Çarşamba gününden beri kayıp olan iki Amerikan askeri de Bağdat’ın kuzeyinde dün ölü bulundu.

Amerikan Merkez Komutanlığı, askerlerin cesetlerinin Bağdat’ın 32 kilometre kuzeyinde bulunduğunu açıkladı. Amerika Merkez Komutanlığı Irak’taki savaşın sona ermediğinin açık olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell,Amerika’nın ülke güvenliği sağlanıncaya kadar Irak’ta önemli sayıda asker tutulacağını açıkladı. Irak’ın Amerikalı yetkilisi Paul Bremer de koalisyonun Saddam Hüseyin’in ölü ya da diri ele geçirilmesi konusunda kararlı olduğunu bildirdi.

Irak’ın Amerikalı sivil yöneticisi Paul Bremer, eski rejime sadık gruplar tamamen etkisiz hale getirilmediği sürece, koalisyon güçleri arasında kayıpların devam edeceğini söyledi. Eski Büyükelçi Bremer, bir İngiliz televizyonuna verdiği demeçte Irak’ın orta kesimlerinde Saddam yanlısı güçlere karşı büyük çaplı yeni bir operasyon başlatıldığını açıkladı.

Irak’taki Amerikan ve İngiliz askerleri, ülkenin değişik yerlerinde doğrudan saldırı ya da pusu şeklinde düzenlenen saldırılar nedeniyle ciddi tehdit altında bulunuyor.

Irak’ın Amerikalı sivil yöneticisi eski diplomat Paul Bremer, bu durumu, Irak’ta karşı karşıya olunan gerçek diye tanımlıyor ancak düşmanca eylemlere kısa zamanda karşılık verileceğini söylüyor. Bremer, İngiliz televizyonuna verdiği demeçte şöyle dedi:

“Bu gruplara karşı savaşacak, gerektiği takdirde yakalayıp öldürmek suretiyle etkisiz hale getireceğiz. Irak’ta kanun ve düzeni yerleştirinceye kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.”

Paul Bremer, Irak’ın değişik yerlerinde girişilen ve birbirinden kopuk gibi görülen bu saldırıların, koalisyon güçlerini paniğe sokmak için koordineli olarak yürütüldüğünü düşünüp düşünmediği yolundaki soruya şu karşılığı verdi:

“Şu ana kadar gördüğümüz genellikle birbirinden kopuk, Baas partisi üyeleri ve Saddam’ın Fedayileri adlı silahlı grubun militanları tarafından girişilen küçük çaplı saldırılar. 5 – 10 kişilik gruplar halinde saldırıyorlar. Bu aşamada merkezi bir komuta ya da kontrol altında yapıldığını söylemek mümkün değil. Dolayısıyla şimdiye kadarki saldırıları örgütlü bir direniş olarak tanımlamak doğru olmaz.”

Saddam Hüseyin’in nerede olduğu konusunda ise Paul Bremer, Saddam yakalandığı takdirde bunun, şu anda devam eden küçük çaplı direniş üzerinde etkisi olacağını söyledi: “Bence Saddam’ı yakalama ihtimali çok yüksek. Saddam’ı ölü ya da diri olarak ele geçirmemiz önemli. Şurası gerçek ki, Saddam’a ne olduğunu kanıtlayamamış olmamız, Baas rejimi kalıntılarına, köy ve kasabaları dolaşıp halka ‘Saddam’la birlikte geri döneceğiz, sakın koalisyon güçlerine yardım etmeyin’ deme imkanı veriyor.”

Başkan Bush’un, 1 Mayıs günü yaptığı konuşmayla, büyük çaplı askeri operasyonların sona erdiğini ilan etmesinden bu yana, Irak’ta en az 22 Amerikan askeri düşman ateşiyle öldürülmüş bulunuyor.

XS
SM
MD
LG