Erişilebilirlik

CSIS ve TOBB'dan 'Türkiye-ABD Temas Grubu’ - 2003-06-27


Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi-CSIS ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) girişimiyle Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerini geliştirmek üzere ‘Türkiye-ABD Temas Grubu’ kurulması konusunda Cuma günü Washington'da bir anlaşma imzalandı.

‘CSIS ve Odalar-Borsalar Birliği Türkiye-ABD Temas Grubu’ savaş sonrası Irak’ta yeniden yapılanma, Türkiye-Amerika-Avrupa Birliği ilişkileri ve ikili ticareti geliştirme alanlarında çalışacak.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, CSIS’te yapılan törende anlaşmayı imzalarken, yeni girişimin Türkiye ile Amerika arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Anlaşmayı CSIS adına, kurumun danışmanlarından ve Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa İşleri Dairesi eski yardımcılarından Richard Burt imzaladı ve şöyle dedi: "Türkiye ile Amerika arasındaki stratejik ortaklık çok önemli ve gelecekte de önemli olmaya devam edecek. Ancak bu ilişkiyi ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda da desteklememiz gerekiyor. Türk-Amerikan ilişkileri dengeli olmalı. Bu grup askeri ve siyasi alanların dışında ekonomik bağları geliştirme amacı taşıyor." Richard Burt, Irak savaşıyla ilgili olarak Washington ile Ankara arasında yanlış anlaşılmalar ve sürtüşmelerin olduğu bir süreçten geçildiği bu dönemde, kurulan grubun büyük önem taşıyacağını söyledi.

"Türkiye'de olumlu yönde pek çok değişiklik yaşanıyor. Siyasi reformlar yapılıyor. Türkiye Avrupa’ya yöneliyor ve Ortadoğu’da önemli bir stratejik rol oynuyor. Türk-Amerikan ilişkilerini olduğu gibi bırakamayız. İlişkiler geliştirilmeli, güncelleştirilmeli ve derinleştirilmeli. Kurduğumuz grup bu alanda önemli rol oynayacak."

Bu arada Hisarcıklıoğlu, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini karar verici merkezlere daha çabuk ulaştırmada yardımcı olmak istediklerini söyledi. Türk-Amerikan ilişkilerinde ekonomik boyutun zayıf kaldığını belirten Hisarcıklıoğlu projelerinin arasında Washington merkezli bir Türk ticari yatırım kuruluşu açmak olduğunu söyledi. Bu merkezin New York ile Los Angeles'ta da bürolarının bulunacağı kaydedildi.

‘CSIS ve Odalar-Borsalar Birliği, Türkiye-ABD Temas Grubu’ nun çalışmalarını CSIS Türkiye projesi başkanı Bülent Alirıza koordine edecek. Grubun ilk toplantısı Eylül ayı ortasında Washington’da yapılacak.

XS
SM
MD
LG