Erişilebilirlik

Pakistan'a 3 Milyarlık Yardım Paketi - 2003-06-25


Başkan Bush, terörizmle savaşta anahtar konumdaki müttefiklerden biri olan Pakistan’a 3 milyar Dolar'lık askeri ve ekonomik yardım paketi açıkladı. Başkan, bu konudaki açıklamayı Pakistan lideri Pervez Müşerref ile Washington yakınlarındaki Başkanlık dinlenme konutu Camp David’de görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptı.

Başkan Bush, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in terörizmle, mücadelede cesaretli bir lider ve Amerika’nın dostu olduğunu söyledi. Müşerref’in Amerika’nın yardımını hakettiğini belirten Başkan şöyle konuştu: “Pakistan halkının güvenlik ve ekonomik fırsatlar açısından ilerlemesine yardımcı olmak için hazırladığımız 3 milyar Dolar’lık yardım paketi üzerinde Amerikan Kongresi ile birlikte çalışacağım.”

Başkan Bush, yardımın yarısının savunma gereçleri ve güvenlik için kullanılacağını belirtti. Ancak Başkan, Pakistan’ın istediği F-16 uçaklarının, yardım paketinin bir parçası olmayacağını vurguladı. Hindistan, Amerika’nın İslamabad’a F-16 uçakları vermesine karşı çıkıyor. Başkan Bush, konunun Pakistan Devlet Başkanı Müşerref ile görüşmesinde tartışma konusu olduğunu aktardı: “Devlet Başkanı F-16 uçaklarını gündeme getirmekten kaçınmadı. Kendisi uçakların Pakistan’a satılmasını ısrarla istiyor.”

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ise yaptığı açıklamada F-16 konusu üzerinde durmadı. Daha çok, Amerika ziyaretinde iki ülke arasında imzalanacak anlaşmalara değinen Pakistan lideri bu konuda şöyle konuştu: “Anlaşmalardan biri, ticaret ve yatırım çerçeve anlaşması, ki bu da ilerde Amerika ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamıza katkıda bulunacak.”

Pakistan lideri terörizmle mücadeleye verdikleri desteğin süreceğini, aralarında terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in de bulunduğu kaçak teröristlerin yakalanması amacıyla aşiretlerin kontrolündeki kırsal bölgelere askeri birlikler gönderdiğini de kaydetti ve şöyle konuştu: “Terörizmle uluslararası alanda mücadele konusunda Amerika ile yakın işbirliği içindeyiz ve dünyayı bu beladan kurtarma kararlılığımızı sürdürüyoruz.“

Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Camp David’e davet edilen ilk Güneydoğu Asya lideri oldu. Ziyaret Pakistan ile Hindistan arasındaki gerilimin düşürülmesine çalışıldığı bir dönemde gerçekleşiyor. Başkan Bush, gelişmeleri cesaret verici bulduğunu, iki ülke arasında barışın devamını sağlamak için elinden geleni yapacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG