Erişilebilirlik

Türkiye Uluslararası İki Zirveye Ev Sahipliği Yapacak - 2003-06-25


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO zirvesinin ve İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısının gelecek yıl Türkiye’de yapılacağını açıkladı. Bu arada hükümet Türk askeri uçaklarının Ege'deki sivil uçakları taciz etmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Gül, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne de adaylığını koyduğunu da açıkladı.

Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı açıklamada, 2004 Mayıs’ında Türkiye’de yapılması planlanan NATO Zirvesi çerçevesinde Türkiye'nin, yeni üyelerin de aralarında bulunduğu 19 ülkenin devlet ya da hükümet başkanını ağırlayacağını belirtti. Zirvenin Mayıs ayı sonlarında yapılmasının plandığını belirten Gül, 1957 yılından bu yana ilk kez bir NATO zirvesinin Türkiye’de yapılacağını hatırlattı ve kararın oybirliğiyle alınmasının önemli olduğunu söyledi.

NATO Zirvesi bünyesinde Avrup-Atlantik Ortaklık Konseyi’nin de toplanacağını ifade eden Gül, bu bağlamda Rusys, Ukrayna, Kafkasya ve Orta Asya ulkelerinin de aralarında bulunduğu 46 ülkenin devlet ya da hukumet başkanlarının Turkiye'de buluşacağını kaydetti. Abdullah Gül, “Bu, Türkiye’nin son aylarda uluslararası platformlardaki etkinliğinin arttığının göstergesidir” diye konuştu.

NATO Zirvesinin ardından Turkiye’de duzenlenecek ikinci uluslararası toplantının İslam Konferansı Örgütü Dışisleri Bakanları toplantısı olduğunu anlatan Gul, bu toplantı çerçevesinde de 57’si uye, 6’sı gozlemci olmak uzere toplam 63 ülkenin Dışişleri Bakanı'nın Türkiye’ye geleceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG