Erişilebilirlik

Powell:  'Hamas Engellemesin!' - 2003-06-20


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, Hamas ve diğer Filistinli militan grupların barış sürecini engellemelerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Powell, Kudüs’te İsrail Başbakanı Ariel Sharon’la düzenlediği basın toplantısında Hamas’ın terör eylemleriyle kendisini barış düşmanı olarak göstermeye devam ettiğini belirtti.

Hamas, Batı Şeria’da bir Yahudi yerleşim merkezi yakınında düzenlenen ve bir İsrailli’nin ölümü, ikisi Amerikalı üç kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan son silahlı saldırının da sorumluğunu üstlendi.

Powell, daha sonra Batı Şeria’nın Cenin kentine geçerek Filistin başbakanı Mahmud Abbas ile görüştü. Mahmud Abbas, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada İsrail’den cezaevlerindeki tutukluları serbest bırakmasını, Filistinlilere uygulanan seyahat kısıtlamalarını azaltmasını, Batı Şeria ve Gazze’de yerleşim bölgesi kurma çalışmalarına son vermesini istedi.

Powell, bu taleplerin bir bölümünü Sharon’la ele aldıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Colin Powell, Kudüs’te İsrail Başbakanı Ariel Sharon’la görüştükten Hamas’a yönelik en sert suçlamasını yaptı ve militan dinci Filistin örgütünü terör eylemleri nedeniyle kınadı. Powell şöyle dedi: "Özellikle son iki hafta içinde barışın düşmanı Hamas oldu. Bu örgüt terör ve şiddet kararlılığını ve İsrail devletini yok etme arzusunu sürdürdükçe bu bizim için bütünüyle ele almamız gereken bir sorun oluyor."

Powell, bu sözlerinin uluslararası topluluğa yönelttiği bir mesaj olduğunu söyledi. Hamas, üç yıldır devam eden Filistin ayaklanması sırasında meydana gelen bombalı intihar saldırılarının çoğunun sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyor. İsrail başbakanı Sharon da, terör devam ettiği sürece barış olmayacağını vurguladı ve şöyle dedi: "Terör devam ettiği sürece, şiddet eylemleri devam ettiği sürece, bu korkunç tahrik devam ettiği sürece, barış yolunda ilerleme olamaz. Terörle barış gerçekleşemez."

Sharon’un konuşmasına yanıt veren Hamas sözcüsü Abdül Aziz Rantisi, bu tür açıklamaların Hamas’ın İsrail işgaline karşı direnişini durduramayacağını söyledi. Rantisi, Sharon’u Siyonistlerin kölesi, yalancı ve ikiyüzlü bir lider olarak da tanımladı.

Sharon, Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’tan militan grupları ezmesi için daha çok çaba harcamasını istiyor. Abbas ise Hamas ve diğer militan grupları İsrail’e saldırıları durdurmaları için ikna etmeye çalışıyor.

İç savaş çıkmasından korkan Filistin Başbakanı bu nedenle militan gruplara karşı kuvvet kullanmak yerine görüşme yolunu seçtiğini söylüyor. Ancak Powell ve Sharon görüşürken de olaylar devam etti ve İsrail radyosu, Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınından geçerken bindikleri araca ateş açılması sonucu bir İsraillinin öldüğünü, ikisinin de yaralandığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG