Erişilebilirlik

Tahran Sokakları Sakinleşiyor - 2003-06-19


Tahran’daki gösteriler 9. gününe girerken, protestocuların sayısı giderek azalıyor. Bazı uzmanlar, uzun sürmesine ve toplanan kalabalığın büyüklüğüne rağmen, bu gösterilerin istenen siyasi sonuçları vermeyeceğini düşünüyor.

Gösterilerin merkezi haline gelen Tahran Üniversitesi’nin çevresindeki kavşak noktalarına polis güçleri yerleştirildi. Güvenlik güçleri protestolara karşı tedbir aldı.

Görgü tanıkları rejim karşıtı gösterilerin hala sürdüğüne ilişkin tek kanıtın, arabalardan çalınan kornaların olduğunu söylüyor.

Hafta başında İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı güçler, hem polisle hem de rejim karşıtı göstericilerle çatıştı. Birçok kişi yaralanırken, polis göstericilerden bazılarını da tutukladı.

Göstericiler İslami düzene son verilerek daha fazla özgürlük tanınmasını istiyor.

Kahire Üniversitesi’nde siyaset bilimi dersleri veren Pakinam El-Şarkavi’ye göre, gösteriler, Cumhurbaşkanı Hatemi’ye ve hükümetine yarar sağlayacak. Uzman, Irak’taki rejim değişimi devam ederken ve İran’ın nükleer programına ilgi bu kadar fazlayken, İran’da siyasi değişimin hala uzak olduğunu vurguluyor:"Hatemi’nin ülkesindeki tutucularla yürüttüğü diyaloğa bu gösterilerin bir faydası olabilir. Ancak, tutucular ve reformcular arasındaki dengenin değişeceğini sanmıyorum. Bölgesel ve uluslararası gelişmelere bakınca, İran’daki tutucuların yeniden güçlendiğini görüyoruz ki, bu gösterilerin gerçek bir değişiklik yapacağını sanmıyorum."

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, son gösterilere ilişkin ilk yorumunda protestocuların sayısının sadece birkaç yüz gibi az sayıda kalmasından memnunluk duyduğunu söyledi.

Washington’un göstericileri desteklemesi Tahran’ı oldukça kızdırdı ve İran’ın ABD’yi içişlerine karışmakla suçlamasına neden oldu.

Başkan Bush ise, ABD’nin özgürlük isteyenlerin ve büyük bir cesaretle protesto düzenleyenlerin yanında olduğunu söyledi.

Ancak, en son gösteride sokaklarda özgürlük dileklerini haykıranların sayısı, diğer günlere göre son derece azdı.

XS
SM
MD
LG