Erişilebilirlik

Powell: 'Barış İçin Harekete Geçin' - 2003-06-13


Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ortadoğulu liderleri İsrail-Filistin barışını engellemeye çalışan Filistinli gruplara karşı harekete geçmeye çağırdı.

Powell, bölge ülkelerinden, Hamas gibi gurupları kınama ve mali kaynaklarını kesmelerini istedi. Bakan, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır liderleriyle yaptığı telefon görüşmesinde konuyu dile getirdi.

Bu arada, İsrail kuvvetleri, Gazze’de Hamas’ın askeri lideri Yasir Taha’yı öldürdü. İsrail helikopterlerinin bir araca açtığı ateş sırasında öldürülen 7 kişinin arasında Yasir Taha’nın da bulunduğu, Filistinli hastane yetkilileri tarafından doğrulandı.

İsrail ve Filistinli militanlar her iki taraftan da toplam 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı çatışmaların ardından karşılıklı yeni saldırı tehdidinde bulunuyor.

Hamas örgütünün Kudüs’te önceki gün giriştiği, 16 İsraillinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısının ardından İsrail, Hamas liderlerini hedef alan yeni saldırılar düzenledi. İsrail helikopterlerinin Gazze’de giriştiği üç ayrı saldırıda, aralarında beş Hamas liderinin de bulunduğu 17 Filistinli öldü.

XS
SM
MD
LG