Erişilebilirlik

Irak'ta 97 Militan Öldürüldü - 2003-06-13


Amerikalı yetkililer, bu hafta, Irak’ta, Saddam Hüseyin yanlısı toplam 97 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Aralarında Baas partisi üyeleri ve Saddam’ın Fedaileri adlı özel kuvvetten kişilerin de bulunduğu militanların bir bölümü, Bağdat’ın kuzey batısında bir kampta öldürüldü.

Amerikan Merkez Komutanlığı, kampın, hem Iraklıar hem de yabancılar için terörist eğitim merkezi olduğunu ileri sürdü. Kerkük’te gerçekleştirilen bir operasyonda da el Kaide sempatizanı olduğu sanılan 74 kişi tutuklandı.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Bağdat’ın kuzeyinde meydana gelen çatışmada, 27 militanın öldürüldüğü belirtildi. Amerikan askerlerinden ölen olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Amerika Merkez Komutanlığı, planlı bir şekilde saldırıya geçen grubun, roket atarlarla, Balad’da devriye görevi yapan Amerikan askerlerine ateş açtığını bildirdi. Ateşe ateşle karşılık veren Amerikalı askerler saldırganlardan 4’ünü ilk çatışmada, diğerlerini ise daha sonra vurarak öldürdü.

Amerikan savaş uçakları bu hafta içinde Saddam Hüseyin’e bağlı birliklerin eğitildiği sanılan bir kampı da bombaladı. Kampa düzenlenen operasyonun hava saldırısıyla başladığı, daha sonra kamptaki militanlarla Amerikan askerleri arasında şiddetli çatışmalar çıktığı öğrenildi. Amerikalı askeri yetkililer, kampta diğer Arap ülkelerinden de militanlar bulunduğuna ilişkin istihbaratı araştırıyor.

Bağdat hükümeti, savaştan önce, binlerce Arapın Amerika’ya direnmek için ülkeye geldiğini öne sürmüştü. Ancak Arap gönüllülerin savaşta ciddi bir varlığı olmadı.

Bu hafta meydana gelen bir diğer çatışmada, bir Apaçi Helikopteri düşman ateşi sonucu düşmüş ancak mürettebat yara almadan kurtarılmıştı.

Amerikan birliklerine karşı saldırılar son günlerde artarken, Amerikan birlikleri de Saddam yanlısı gruplara karşı operasyonlar düzenliyor. Bu operasyonlar sırasında birçok Iraklı öldürüldü, yüzlercesi de tutuklandı. Amerikan ordusu, son haftalarda askerlere yönelik saldırıların artmasından Saddam Hüseyin yanlılarını sorumlu tutuyor.

XS
SM
MD
LG