Erişilebilirlik

Powell: Musevi Yerleşim Bölgelerinde Yıkım Olumlu - 2003-06-10


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail hükümetinin, Batı Şeria’da yasadışı olarak kurulan Musevi yerleşim bölgelerinde yıkım çalışmasını başlatmasından memnunluk duyduğunu açıkladı.

Geçen hafta yapılan Akabe zirvesinde İsrail Başbakanı Ariel Şaron, yasadışı yerleşim merkezlerinin yıkılacağı yolunda söz vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Powell, gerek İsrail gerekse Filistin tarafının, bölgede barış için “yol haritası” diye adlandırılan planı uygulamaktan başka bir yol olmadığını idrak ettiklerini ve bunun da memnunluk verici olduğunu söyledi.

Şili’nin başkenti Santiago’da, Amerika Devletleri Örgütü genel kurul toplantılarına katılan Powell bir basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un yıkım kararını, buralarda yaşayan Musevilerin tehditleri ve Pazar günü Gazze’de bazı İsrail askerlerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıya rağmen aldığını hatırlattı:

“Hafta sonunda Filistinli teröristlerin giriştiği saldırıya ve Musevi yerleşimcilerin gösterilerine rağmen barış yolunda ilerlemek zorundayız. Bunu yapmak Başbakan Şaron için zor olmayacak mı evet elbette olacak. Fakat kendisinin, yasadışı Musevi yerleşim bölgelerinde yıkım sözü verdiği zaman da zorlukların farkında olduğuna inanıyorum.”

Colin Powell Ortadoğu sorunuyla ilgili diplomatik girişimlerine, ekonomi konulu bir konferans için önümüzdeki hafta gideceği Ürdün’de devam edecek.

XS
SM
MD
LG