Erişilebilirlik

BM: İran Nükleer Yükümlülüklerini Yerine Getirmedi - 2003-06-07


Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, İran’ın, nükleer malzemenin yayılmasını önleme konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıkladı.

Daire’nin Viyana’daki merkezinden Cuma günü yapılan açıklamaya göre, İran hükümeti, imza koymuş olduğu, nükleer malzemenin yayılmasını önleme anlaşmasının hükümlerini yerine getirmedi. Yeni bir rapora göre, İran, elindeki nükleer malzemeyle depolama ve işleme tesisleri hakkında gereken bilgiyi de vermedi. Daire’nin, İran’ı bu eksikleri giderme yönünde adım atmaya çağırdığı bildiriliyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, raporu, Başkan Muhammed ElBaradei ve üst düzey yetkililerin Şubat ayında İran’a yaptıkları inceleme gezilerine dayanarak hazırladı. Resmen açıklanmayan ancak basına sızan rapora göre, İran, uluslararası anlaşmalarla üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmedi.

Bu arada ABD, rapordaki bilgileri son derece rahatsız edici olarak niteledi ve İran’ın gizli bir nükleer silah programı olduğu iddiasını tekrarladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise ülkesinin uluslararası yükümlülüklerini ihlal edecek bir davranışta bulunmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, İran’ın nükleer silah programı olduğunu Washington’un uzun zamandır bildiğini söyledi. Sözcü, “İran’ın iddia ettiği gibi bu program barışçı amaçlı olsaydı, Tahran’ın ayrıntılarını açıklamaktan kaçınmaması gerekirdi,” dedi.

Dışişleri Sözcüsü Bush yönetiminin raporu ve İran’ın nükleer programını çok rahatsız edici bulduğunu ve dikkatle incelenmesi gerektiğine inandığını söyledi. İran’ın gizli nükleer programının bölgesel olduğu kadar uluslararası bir tehdit olduğunu belirten sözcü, nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarına da zarar verdiğini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin raporu 16 Haziran’da Viyana’da yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında resmen açıklanacak ve tartışılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Washington’un konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne götürüp götürmeyeceğini açıklamadı.

Konsey, İran’a yaptırım kararı alabilir.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Tahran’ın nükleer anlaşmaların hiçbirini ihlal etmediğini savundu. Üst düzeyde bir Rus yetkili de İran’ın Buşehir kentindeki nükleer enerji tesisini tamamlamasına yardım edeceklerini tekrarladı. ABD, Rusya’dan İran’la nükleer işbirliğine son vermesini istiyor ve Buşehir’deki nükleer reaktörün İran’ın nükleer silah geliştirmesine imkan vereceği uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG