Erişilebilirlik

Hamas Abbas'la Görüşmeyi Sürdürmeyecek - 2003-06-06


Hamas örgütü, İsrail’e karşı silahlı mücadeleye son verilmesi konusunda Filistin yönetimiyle yaptığı görüşmeleri kestiğini açıkladı.

Bir Hamas yetkilisi, Başbakan Mahmut Abbas’ın örgütün politikasını paylaşmadığını, dolayısıyla görüşmeyi sürdürmenin bir anlamı olmadığını söyledi.

Çarşamba günü, Ürdün'de yapılan üçlü zirvede, İsrail başbakanı Ariel Şaron izinsiz kurulan yahudi yerleşim birimlerini yıkma sözü verirken, Abbas da intifadanın sona ermesi çağrısında bulunmuştu.

Hamas açıklamasında, Abbas’ın örgütü temsil etmediği belertiliyor ve Başbakanın karşı tarafa kabul edilemez taahhütlerde bulunduğu ileri sürülüyor.

İsrail Başbakanı Ariel Sharon ile Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, iki toplum arasındaki çatışmalara son verecek barış planının ayrıntılarını görüşmek üzere yeniden biraraya gelecek. Önümüzdeki hafta yapılması beklenen görüşmede, ikili, Başkan Bush’la yaptıkları ortak görüşmeden bu yana Yol Haritası’nda kaydedilen gelişmeleri değerlendirecek. Her iki lider, Başkan Bush’un da bulunduğu üçlü zirvede, kalıcı barış için çalışmaya söz vermişti. Gelecek hafta yapılacak görüşme, bu sebeple önemli bir ilk adım olacak.

Öte yandan, İslami Cihad ve Hamas gibi Filistinli örgütler saldırıları durdurmayı redediyor. Barış planı üzerinde ilerleme sağlamak için Başbakan Mahmud Abbas’ın İsrail’e karşı yapılan saldırıları durdurması bekleniyor. Ancak, Abbas barış görüşmeleri devam ederken, örgütlere ateşkes ilan etmeleri yönündeki çağrısına Hamas’tan olumsuz yanıt aldı. Hamas, Abbas’ı İsrail tarafına çok taviz vermekle suçlayarak saldırılarına devam edeceğini açıkladı. Mahmud Abbas ise, Filistinli örgütlerden ihlallere son vermeleri konusunda söz alma çabalarını sürdüreceğini belirtiyor.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Akabe’deki görüşmede Filistin bölgelerinde izinsiz olarak kurulan Yahudi Yerleşim birimlerini kaldırma sözü vermişti. Şaron’un sözünü tutması bekleniyor. ‘Şimdi Barış’ adında İsrailli barış taraftarı grup, 1998’den beri izinsiz kurulan yerleşim bölgelerinin sayısını 117 olarak açıkladı. Ancak İsrail hükümeti, geçen iki sene içinde, sadece 15 kadar birim kurulduğunu ileri sürüyor.. Bazı yerleşim birimlerinin bir iki çadır yada karavandan oluştuğu, bazılarınınsa hiç oturulmamış olduğu bildiriliyor. Aşırı sağcı ve köktendinci yahudiler ise, yerleşim bölgelerinin kaldırılmasına karşı çıkıyor. Bunun, gelecekte, Filistin tarafındaki daha büyük yerleşim alanlarının boşaltılmasına öncülük edebileceğini söylüyorlar.

Tüm bu belirsizliklere rağmen barış görüşmeleri sürerken, ihlaller de devam ediyor. İsrail askerleri, dün, Batı Şeria’daki Tulkarem kentinde iki Filistinli’yi öldürdü, üçünü ise yaralı ele geçirdi. İsrail ordusu, vurulanların aranan örgüt militanları olduğunu iddia etti. Kudüs’te ise, polis tarafından şehrin dışında bulunan cesetlerin, Filistinliler tarafından öldürülen iki İsrailliye ait olduğunu sanılıyor.

XS
SM
MD
LG