Erişilebilirlik

Arap Liderlerden Barışa Destek - 2003-06-03


Başkan Bush bugün 5 Arap lideriyle görüştü. Liderler Ortadoğu barış planına destek verirken terörizmi de reddetti.

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde yapılan zirveye Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek evsahipliği yaptı. Mübarek, zirveden sonra, Ürdün, Suudi Arabistan ve Bahreyn liderleriyle birlikte Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın şiddeti sona erdirme ve düzeni sağlama çabalarını desteklediklerini söyledi.

Başkan Bush da bütün tarafların yükümlülüklerini yerine getirmeleri durumunda Ortadoğu’da gerçek bir barışa doğru istikrarlı bir ilerleme sağlanabileceğini belirtti.

Başkan Bush, Mısır’dan sonra yarın Akabe’de İsrail ve Filistin Başbakanları'yla yapacağı üçlü zirve için Ürdün’e gidiyor.

Başkan Bush’un amacı Arap ülkelerinin yol haritası denen yeni barış planına desteğini sağlamaktı. Mısır, Bahreyn, Ürdün ve Suudi Arabistan liderleri Şarm El-Şeyh’deki görüşmede, Başkan’ı hayal kırıklığına uğratmadı. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Beyaz Saray’ın duymak istediklerini söyledi.

Mübarek, yol haritasını memnunlukla karşıladıklarını söylerken, insanlığa karşı terör ve şiddeti, bütün aşırılıkları reddetti. Zirveye ev sahipliği yapan Mısır Cumhurbaşkanı'na katılan diğer Arap liderler de, terör ve şiddeti reddederken, Ortadoğu’da barış sürecinin ilerlemesine yardım sözü verdiler.

Bunlar Başkan’ın Ürdün’e gitmeden önce duymak istediği sözlerdi. Bush, yarın Akabe’de İsrail ve Filistin Başbakanları'yla üçlü bir zirve yapacak. Şarm El-Şeyh’de Hüsnü Mübarek'in yanında, Mısırlı liderin açıklamasını dinleyen Başkan Bush da umutlu olduğunu vurguladı. "Teröre karşı birlik olma potansiyeli bulunduğunu görüyoruz. Yeni bir Filistin devletinin doğma potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bu bölgede yaşayanlar için daha geniş bir barış umudu olduğunu görüyoruz."

Başkan Bush, bu hedeflere ulaşmak için tarafların cesaret ve kararlılık göstermesi gerektiğini belirtti. Barışı teşvik için hiçbir şey yapmadığı gerekçesiyle eleştiriye uğrayan Bush, Ortadoğu’yla ilgilenmeye devam edeceğini ve İsrail-Filistin anlaşmazlığının çözümüne yardımcı olma amacıyla çalışacağını söyledi: "ABD taahhüdüne bağlıdır, ben de taraflara barışa ulaşmak amacıyla zor ve kahramanlık gerektiren kararlar almalarında yardımcı olmaya kararlıyım."

Bu, 2001 yılı Ocak ayında andiçerek göreve başlamasından bu yana Başkan Bush’un Ortadoğu’ya ilk ziyareti oldu. Şarm El-Şeyh toplantısı da Başkan’a Filistin lideri Mahmut Abbas’la ilk yüzyüze görüşmesini yapma imkanı verdi. Abbas’ın toplantıya davet edilmiş olması bile, önde gelen Arap liderlerinin Mahmud Abbas’ı pazarlık masasında bir zamanlar baş görüşmeci olarak Yaser Arafat’ın yerinde görmeyi kabul ettiklerinin kanıtı sayılıyor.

XS
SM
MD
LG