Erişilebilirlik

İran Konusunda Rusya ve Amerika İşbirliği Yapacak - 2003-06-01


Başkan Bush İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını önlemek için Amerika’yla Rusya’nın yakın işbirliği yapacaklarını söyledi.

Bush, Sen. Petersburg’da gazetecilerle görüşürken, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le birlikte İran’ı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme anlaşması çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirme konusunda iknaya çalışacaklarını belirtti. Putin ise, Amerika’nın bu alandaki kaygılarını birilikte ele alacaklarını açıkladı.

Amerikalılar, İran’ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor ve Rusya’dan İran’ın nükleer alandaki çalışmalarına yardım etmekten vaz geçmesini istiyor. İran ise nükleer programının barışçı amaç taşıdığını öne sürüyor.

Sen Petersburg’daki ortak basın toplantısında Amerika ve Rusya liderleri, Irak savaşı nedeniyle aralarında doğan görüş ayrılığını gidermiş oldukları izlenimi vermeye özen gösterdiler. Savaştan buyana yaptıkları ilk görüşmeden sonra düzenledikleri basın toplantısında Bush ve Putin, anlaşma halinde oldukları alanları vurguladılar. Başkan Bush, kitle imha silahlarının yolaçtığı tehdide karşı koyma konusunda Putin’le birlikte, kararlı olduklarını söyledi ve şöyle konuştu:

“Kuzey Kore’nin, nükleer silah programını, açıkça, denetimi mümkün olan ve geri dönüşü olmayacak bir şekilde durdurmasını istiyoruz.”

Amerika ve Rusya’nın İran konusunda da aynı kaygıyı paylaştığını söyleyen Bush şöyle devam etti:

“İran’ın oldukça ileri olan nükleer programından kaygı duyuyor ve İran hükümetini, Nükleer Malzemenin Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndan doğan yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye çağrıyoruz.”

Başkan Bush, Amerika’nın, İran’da bir nükleer enerji santralı kurma konusunda Rusya’nın oynadığı rolden kaygı duymaya devam ettiğini söyledi. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bu kaygıya gerek olmadığını belirtti ve iki ülke arasında görüş ayrılığına yolaçan bütün konulara çözüm bulunabileceğini bildirdi:

Rusya lideri, ülkesiyle Amerika arasında, üstesinden gelinemeyecek hiçbir sorun bulunmadığını, Washington’la Moskova’nın, işibirliği yapmaktan başka bir seçenekleri olmadığını söyledi.

Putin genel olarak ikili ilişkilerin iyi durumda olduğunu belirtti; “İlişkimiz, son aylarda aramızda gerginlik yaratan etkenlerden daha güçlüdür,” diye konuştu.

Rusya Cumhurbaşkanı da Başkan Bush da, ikili ilişkilerde bazı anlaşmazlık noktaları olduğu yolundaki görüşler üzerinde durmamayı tercih ettiler ve birbirlerinden “dost” diye sözettiler.

Sen Petersburg’daki basın toplantısından önce Bush ve Putin arasında bir saatten az süren bir görüşme yapıldı. Basın toplantısının başında iki lider, geçen yıl Moskova’da imzalanmış olan nükleer silah indirim anlaşmasının onay belgelerini karşılıklı olarak verdi. Basın toplantısının sonunda samimi bir şekilde kucaklaşan Bush ve Putin, Eylül ayında Washington yakınındaki Camp David Başkanlık Tatil Konutu’nda biraraya gelmeyi kararlaştırdı.

XS
SM
MD
LG