Erişilebilirlik

Kerkük'e Kürt Yönetici - 2003-05-29


Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi, CIA, Irak’ta ortaya çıkartılan iki gezici laboratuarın, Saddam rejiminin biyolojik programı ile ilgili en güçlü kanıt olduğunu açıkladı.

Koalisyon güçleri Irak’ta iki kamyon üzerinde kurulmuş özel laboratuarlar ortaya çıkartmış, ancak araçların içinde kimyasal ya da biyolojik artıklar bulamamıştı. Uzmanlar, kamyonların başka hiçbir amaç için kullanılamayacağını vurgularken, savaştan önce CIA’ye bilgi veren bir Iraklı kimyagerin de, kamyonu tarif ettiğini belirtiyor.

Bu arada İngiltere Başbakanı Tony Blair, bu hafta Irak’ı ziyaret edeceğini doğruladı, ancak kesin tarih açıklamadı. Blair, Kuveyt’e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin rejimini devirmedeki katkıları için İngiliz askerlerine teşekkür etmek istediğini belirtti. Blair, savaşın bitmesinden sonra Irak’ı ziyaret eden ilk Batılı lider olacak.

Öteyandan Kerkük’te yeni kurulan il meclisi, Kürt adayı, belediye başkanı seçti. Abdül Rahman Mustafa, 30 üyeli meclisten 20 oy alırken Türkmen rakibi 10 oyda kaldı.

Araplar, Türkmenler ve Süryaniler, Amerika’nın gözetiminde kurulan il meclisine Kürtlerin egemen olmasından yakınıyor.

XS
SM
MD
LG