Erişilebilirlik

Af Örgütü: Terörle Mücadelede Haklar İhlal Ediliyor - 2003-05-29


Uluslararası Af Örgütü, teröre karşı tüm dünyada açılan savaşın insan hakları ihlallerine yol açtığı ve dünya çapında güvensizliği arttırdığını bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan örgüt, yıllık raporunda insan haklarının tehdit edildiği ülkelerde hükümetlerin, terörle savaş gerekçesiyle soruşturmaya karşı bir tür "dokunulmazlık zırhı" edindiklerini öne sürdü.

Raporda aralarında Mısır, Ürdün ve Yemen’in de bulunduğu birçok ülkenin temel özgürlükleri kısıtladığı ve Amerika’nın da, terörle savaş adına gözaltında tuttuğu kişilerin uluslararası alanda tanınmış haklarını hiçe saydığı belirtildi.

Af Örgütü, dünyanın dikkatinin Irak’a çevrildiği bir dönemde Fildişi Sahili, Kolombiya, Burundi, Çeçenistan ve Nepal’da insan hakları ihlallerinde büyük artış olduğunu vurguluyor.

Uluslararası Af Örgütü yıllık raporunda Türkiye, insan hakları ihlallerinin devam ettiği ülkeler arasında yer aldı.

Örgüt, Türkiye’de önemli yasal reformlara rağmen, gözaltında kötü muamele ve işkencenin hala yaygın olduğunu öne sürdü. Raporda Türkiye’de Kürt sorunu, F tipi cezaevleri ya da İslamcılıkla ilgili görüşlerini açıklayan kişilerin hala hapse atıldığı ya da yargılandığı belirtildi.

Kürk azınlığın kültürel haklarının ihlaline devam edildiği vurgulanan raporda, çocuklarına Kürtçe isim veren aileler hakkında dava açıldığı da kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün 2002 yılında dünya çapında insan hakları ihlallerini değerlendirdiği yıllık raporda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girebilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri parlamentoya getirdiği, bunlar arasında gözaltı uygulamaları ve ifade özgürlüğüyle ilgili reformlar bulunduğu belirtildi.

XS
SM
MD
LG