Erişilebilirlik

Kadın Askerle İlgili Tartışma - 2003-05-29


Amerikan ve İngiliz basın organları, kadın asker Jessica Lynch’in geçen ay Irak’ta kurtarılmasının Amerikan ordusu tarafından olduğundan daha büyük bir olay gibi gösterildiğini bildiriyor. 19 yaşındaki Lynch, Iraklılara esir düşmüş ve 1 Nisan gecesi, Amerikan özel timi tarafından kurtarılmıştı. Operasyon özel tim mensupları tarafından gece kamerasıyla görüntülenmişti.

İngiliz yayın organı BBC’de geçen hafta yayınlanan bir belgeselde, kurtarma operasyonunun, “şimdiye kadar düşünülmüş en mükemmel düzmece haber” olduğu öne sürüldü. Associated Press Ajansı, Chicago Tribune gazetesi ve diğer basın organlarında çıkan haberlerde de operasyonla ilgili görüntülere dayanarak, Jessica Lynch’in tutulduğu hastanede Irak askeri bulunmadığı ve hastane personeli de direnmediği halde, özel tim askerlerinin, silahlarını çekmiş olarak ve kapıları kırarak içeri girmesine dikkat çekildi.

Amerika Savunma Bakanlığı yetkilileri, kurtarma operasyonunun dikkatle sahnelenmiş bir oyun olduğu yolundaki iddiaları “saçma” diyerek reddettiler. Askeri yetkililer, sözkonusu hastanenin savaş bölgesinde bulunduğunu, özel tim mensuplarının böyle bir yere mümkün olan en sert kuvveti kullanarak girmesinin normal olduğunu söylediler.

Kadın asker Lynch, Irak kuvvetlerinin kurduğu pusu sırasında aldığı yaralar nedeniyle Washington’daki bir askeri hastanede tedavi görüyor. Lynch’in anne-babası, bugün Batı Virginia eyaletindeki evlerinde bir basın toplantısı yaptı ancak kızlarının kurtarılmasıyla ilgili tartışma konusunda yorum yapmayı reddetti.

XS
SM
MD
LG