Erişilebilirlik

'Teşekkür Türkiye! Çok Teşekkür!' - 2003-05-25


Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan Eurovision şarkı yarışmasında Sertab Erener’in söylediği “Every Way That I Can” adlı şarkıyla Türkiye bu yarışmada ilk kez birinciliği kazanırken, dünyanın en popüler Rock gruplarını ortaya çıkartmış olan İngiltere hiç puan alamayarak sonuncu oldu.

Amerika'nın Sesi Muhabiri Stefan Bos'un haberi:

Cumartesi gecesi yarışmanın sonuçları açıklandığı anda Baltık cumhuriyetlerinin en küçüğü olan 2,5 milyon nüfuslu Letonya'nın başkenti Riga’da gökyüzü havai fişeklerle rengarenk aydınlandı. Sonuca sevinenler ve üzülenler vardı. Fakat gece Türkleri'ndi. "Every Way That I Can" adlı şarkısıyla 26 ülkenin katıldığı yarışmada Türkiye’yi zafere götüren Sertab Erener, sonuçların açıklanmasından sonra yeniden sahneye çıktı. Sunucunun, "Buradaki coşkuyu görüyorsunuz, kimbilir kendi ülkenizde şu anda neler oluyor?" şeklindeki sözlerine Sertab Erener, "Herhalde herkes çılgına dönmüştür. Teşekkür Türkiye!, çok teşekkür!..." diye karşılık verdi.

Riga'da kazandığı başarı, şu ana kadar satılan albümlerinin sayısı 4 milyona ulaşan sanatçının mesleği geleceğinde yepyeni bir kapının daha açılması anlamına geliyor. Erener ve ekibi sonucun kendileri için güzel bir sürpriz olduğunu belirttiler. Türkiye bugüne kadar Eurovizyon yarışmasında en çok üçüncülük kazanabilmişti.

Türkiye yarışmada bu büyük zaferi kazanırken, sonuçtan memnun olmayanlar da vardı. İngiltere sonuncu ilan edilirken, İngiliz radyo yorumcusu Ken Bruce şöyle konuşuyordu: "Gökyüzünden inen havai fişek külleri ağzıma doluyor. Bir Eurovision şarkı yarışmasında İngiltere hiçbir puan alamıyor. Günün birinde ağzımdan bu sözlerin çıkacağını hiç tahmin etmezdim."

Bazıları İngiltere’nin hiç puan alamamasında, Irak savaşında Amerika’yı desteklemesinin payı olduğunu düşünüyordu. Ama çoğu kişi İngiliz yarışmacıların iyi müzik yapamadığını, yarışmaya iyi hazırlanmadığını belirtti.

Letonya, geçen yıl hukuk öğrencisi Narija Naumova’nın Estonya’nın başkenti Tallin’deki mücadeleyi kazanması nedeniyle, yarışmaya tarihinde ilk defa ev sahipliği yaptı. Riga'daki Skonto Hall salonunda düzenlenen ve 6,000 kişinin dinlediği müzik şöleni, Letonya'da bugüne kadarki en büyük kapalı salon konseri oldu. Eurovision’a gelecek yıl Türkiye ev sahipliği yapacak.

XS
SM
MD
LG