Erişilebilirlik

Dini Lidere Açık Mektup - 2003-05-25


İran meclis üyeleri, dini lider Ali Hameney’e açık mektup göndererek, reformları kabul etmesini ve seçimle iş başına gelmemiş hükümet memurlarını değişimin önünü tıkamaktan vazgeçirmesini istediler.

Meclisin 127 üyesi tarafından imzalanan mektupta, Devrim Muhafızları Konseyi’nin, reformların önündeki en büyük engel olduğu vurgulandı. Mektupta ayrıca yargı makamları ile silahlı kuvvetlerin de halkın iradesini baltaladığı kaydedildi.

Reformcular iki yıl önce düzenlenen seçimlerde, mecliste çoğunluğu ele geçirmişti. Ancak meclisin aldığı kararlar, Devrim Muhafızları Konseyi denen şeriatçı devlet kuruluşu ile, gerici dini liderler ve adli makamlar tarafından engelleniyor. İran’da reform vaadederek seçimi kazanmış bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de reformların engellenmesinden şikayet ediyor.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Devrim Muhafızları Konseyi’ni, adli yetkilileri atıyor ve silahlı kuvvetleri yönetiyor. Meclis üyeleri, dini lider Hamaney’e gönderdikleri mektupta, reformcu yayınların yasaklanmasını, siyasi liderlerin tutuklanmasını, üniversite öğrenci ve hocalarına baskı uygulanmasını protesto etti.

Açık mektupta, ülkenin dış tehditle karşı karşıya bulunduğu bir ortamda, kamuoyunun, uygulanan baskılar karşısında duyduğu hoşnutsuzluğun giderek büyüdüğüne de işaret ediliyor. Bu dış tehlikeden, Amerika’nın Irak’taki savaşı kastediliyor.

XS
SM
MD
LG