Erişilebilirlik

Türkiye Eurovision Şarkı Yarışmasında Birinci Oldu - 2003-05-24


Baltık ülkelerinden Letonya'da düzenlenen 48’inci Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Sertab Erener, “Everyway That I Can” adlı parçasıyla birinci seçildi. Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen yarışmada Türkiye, 1970'lerden beri katıldığı Eurovision yarışmasında ilk kez birincilik aldı. İlk kez 1975’te Semiha Yankı’nın söylediği “Seninle Bir Dakika” adlı şarkıyla yarışmaya katılan Türkiye 1997 yılında Şebnem Paker’in “Dinle” adlı parçasıyla üçüncü olmuştu.

3 Alman ve 1 Türk dansçıyla oryantal dans yapan Erener, salondaki 6 bin izleyiciyi coşturdu. 48 ülkede yaklaşık 800 milyon kişinin televizyondan izlediği yarışmada Kıbrıslı Rum izleyiciler kendi bayraklarıyla birlikte Türk ve Yunan bayrakları da salladılar. Kıbrıs Rum Kesimi ve Türkiye delegasyonu da yarışma öncesi otelde çok samimi görüntüler sergiledi.

Yarışma tarihinde bir ilk yaşanırken Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye'ye ilk kez puan verdi. Rumlar Türkiye için 8 puan kullandı. Kıbrıslı Rum jürisinin oylarını açıklayan spiker, Türkiye'ye puan verirken 'Kıbrıs'ta barış için...' dedi. Avusturya, Bosna Hersek, Hollanda ve Belçika Türkiye'ye tam puan verdi. Belçika yarışmayı ikinci bitirirken, Rusya'yı temsil eden ve Eurovision'un tartışılan grubu TATU, üçüncü oldu. Demir Demirkan’ın bestelediği şarkıyı seslendiren Sertab Erener, yarışmanın ardından yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu belirtti, Avrupa ve Türkiye’de kendisini destekleyen herkese teşekkür etti. Sertab Erener'in kazandırdığı birincilik nedeniyle Türkiye gelecek yıl Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacak.

XS
SM
MD
LG