Erişilebilirlik

Gündemde Yine Irak ve Avrupa Birliği Var - 2003-05-23


Hafta sonuna girerken Türkiye’nin gündeminde bir kez daha Avrupa Birliği ve Irak konusu var. İstanbul'dan Fuat Kozluklu bildirdi:

Avrupa Birliği’nin demokratikleşme kriterlerine uyum sağlamak amacıyla yeni yasal düzenlemeleri içeren ve Hükümet ile askerler arasında tartışmalara yolaçtığı gözlenen 6. Uyum Paketi adı verilen yasal düzenlemeler demeti Bakanlar Kurulu’nun onayına sunuldu. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda atması beklenen demokratikleşme adımlarının yeraldığı 19 maddeden oluşan paket 10 yasada değişim öngörüyor…

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 6. Avrupa Birliği Uyum Paketi'nin, RTÜK Kanunu'nun seçimlerle ilgili 32. maddesi dışında hiçbir değişiklik yapılmadan Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulan ve daha sonra TBMM’ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) gönderilecek olan 6. Avrupa Birliği Uyum Paketi, değişime uğramadan kabul edilir ve de uygulanırsa Türkiye demokratikleşme yolunda tarihinin en önemli adımlarından birini atmış olacak. Tabi hemen ardından Anayasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi de gerekiyor.

Türkiye’de yasal düzenlemelerle ilgili en önemli sorun her alanda olduğu gibi uygulama konusu.

Bu konudaki kaygıyı Güneydoğu Aanadolu Projesi Belediyeler Birliği Genel Sekreteri İhsan Yüce dile getirdi. Yüce, Diyarbakır’da yapılan Avrupa Birliği Sürecinde Yerel Yönetimler 3.Eğitim Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, bir yandan 6. uyum paketinin çıkarılmaya çalışıldığını, ancak çıkarılan uyum paketlerinin uygulamaya konulmadığını söyledi.

İhsan Yüce, Türkiye'de değişim ve dönüşümün zor olduğunu, çünkü değişimin aktörü olan yönetimlere güvenilmediğini ve öcü gözüyle bakıldığını ileri sürdü. Yüce, konuşmasında 'Ailelerin halen istediği ismi çocuklarına koyamadığını; Kopenhag Kriterleri'nin sadece Türkiye için çıkarılmış olmasını düşünmenin paranoyasından kurtulmak gerektiğini vurguladı.

Hukuk sistemine ilişkin kaygıları içeren bir diğer açıklama da Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya’dan geldi. Anayasa'nın 140. maddesinin 6. fıkrası, 144 ve 159. maddeleri, HSYK (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Kanunu'ndaki bazı hükümler yürürlükte kaldığı sürece bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığından söz edilemeyeceğini vurgulayan Özkaya, şöyle konuştu: "Bu hükümler yürürlükten kalkmadığı takdirde Türk yargısına karşı duyulan güven gittikçe azalacak, Türk yargısı yıpranmaya devam edecek, ancak bunun bunun vebali yasama ve yürütme organlarının, daha açık bir ifadeyle siyasilerin üzerinde kalacaktır. Acilen adil yargılanma hakkını olumsuz yönde etkileyen ve kuvvetler aykırılığı ilkesine de ters düşen HSYK'nın kuruluş ve işleyiş biçimi mutlaka değiştirilmeli, yürütme organının etkisinden kurtarılmalıdır. Kurulun Adalet Bakanı ve Müsteşarı dışındaki üyelerinin yüksek yargıç olmaları, bu kurulun bağımsız olduğu ve bağımsız görev yaptığı anlamına gelmez."

Türkiye gündeminde Avrupa Birliği’ne uyum amaçlı yasal düzenlemelerin yanı sıra Irak da var.

Irak’ta yeni sürece ilişkin olarak Türkiye’nin bir dizi kaygıları bulunuyor. Bunların başında da Kerkük’ün Kürt gruplar tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığına ilişkin haberler geliyor. Ankara bu türden haberlerle ilgili rahatsızlığın ABD’ye her düzeyde iletildiğini bildirdi.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Lynn Pascoe, Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulundu.

Pascoe, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Müsteşar Yardımcısı Ali Tuygan ve diğer yetkililerle görüştü. Pascoe temasları çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı'nda da bir dizi görüşmelerde bulundu.

Öte yandan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı bir açıklamada, ABD'nin Irak'ın geleceğine ilişkin gizli anlaşmaları bulunmadığı bildirildi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, eski Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in iki gazetede çıkan demeçlerindeki, "ABD'nin Türkiye dışındaki Kürk milliyetçileriyle gizli anlaşmaları bulunduğu ve ABD'nin Türkiye'ye karşı Kürt kartını oynadığı" açıklamalarının doğru olmadığı belirtildi.

Her iki görüşün de "mevcut, iyi bilinen ve açık olan" Amerikan politikalarına aykırı olduğu kaydedilen açıklamada, ABD'nin her zaman Türkiye'nin toprak bütünlüğünü desteklediği belirtildi ve "Irak'ın geleceğine ilişkin gizli anlaşmalarımız yok. Tersine, Irak'ın toprak bütünlüğünün sağlanması için açık ve şeffaf şekilde çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz" denildi.

XS
SM
MD
LG