Erişilebilirlik

'Kürtler Kerkük'te Aşırı Nüfuz Sahibi...' - 2003-05-19


Washington Post gazetesi, Kuzey Irak’taki Kerkük’te Kürtlerinin etkinliğinin arttığını ve bu durumun, Kürtlerle diğer etnik gruplar arasında gerginliği yolaçtığını bildirdi. Gazete muhabirinin Kerkük’ten verdiği haberde Türkiye’nin, Kürt grupların Kerkük’te siyasi ve askeri kontrolu ele geçirmesine izin verilmemesi uyarıda bulunduğu hatırlatılıyor. Washington Post’un Kerkük çıkışlı haberinde Kuzey Irak’a indirilen Amerikan 173’üncü Hava İndirme Tugayı komutanlarının, Kerkük’te dört ayrı etnik grubun, Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Süryanilerin, 6’şar üyeyle temsil edileceği 24 üyeli bir belediye meclisi kurdukları belirtiliyor. Ancak rakip gruplar, Kürtlerin Kerkük’te Belediye Meclisi dışında da aşırı nüfuz sahibi olduklarını belirterek bu durumu protesto ettiler.

Başlangıçta, Türkmenlere ayrılan 6 üyeliğin tamamı Irak Türkmen Cephesine verilince, Cephe’ye dahil olmayan üç küçük Türkmen grubu şikayetçi oldu. Bunun üzerine Amerikalı yetkililer, 6 kişilik kontenjandan 5 üyeliği bu küçük Türkmen partilerine verdi. Oysa, Saddam Hüseyin rejimi sırasında Kerkük’te sadece Türkmen Cephesi, rejime karşı faaliyet göstermişti. Türkmen Cephesi Siyasi Direktörü Münir Kafi, diğer, üç küçük Türkmen grubunun, Kürtlere yakın olduğunu söylüyor. Kürt grupları ise bir zamanlar “kardeş” diye bahsettikleri Türkmen Cephesi’ni, Türkiye’yle yakın olmakla suçluyor. Türkmen Cephesi, üyeliklerle ilgili uyuşmazlık nedeniyle Belediye Meclisi toplantılarını boykot ediyor.

Washington Post, Kerkük, Kuzey Irak’ta Kürt kontrolu altındaki bölgenin yaklaşık 40 kilometre dışında olmakla birlikte, iki büyük Kürt grubu, Irak Kürdistan Demokrat Partisi’yle Yurtsever Cephe’nin 400’den fazla peşmerge’yi polis memuru olarak görev yapmak üzere kente sevkettiğini bildiriyor. Gazete, böylece Kürtlerin siyasi nüfuzunun ilk kez, yaklaşık 11 yıl süreyle kontrol ettikleri bölgenin dışına da uzandığını belirtiyor.

Haberde, Kerkük’ün bir milyonluk nüfusu içinde Arap, Süryani ve Türkmen grupların önemli azınlıkları oluşturdukları, ancak Kürtlerin, Amerikan ordusuyla uzun süre işbirliği yapmış olmaları sayesinde, polis gücü ve geçici belediye meclisinde büyük nüfuz sahibi oldukları kaydediliyor. Washington Post, Kürtlerin, kuzeyde Körfez savaşından sonra Amerikan uçaklarının koruması altında kurdukları özerk bölgeyi, bu bölge dışındaki iki büyük kent olan Musul ve Kerkük’e yaymak için çalıştıklarını ve bu durumun diğer etnik gruplarla aralarında gerginliğe yolaçtığını bildiriyor. Haberde, Türkmen Cephesi yetkilisi Münir Kafi’nin, “Amerikalılar bugün çekilse Kerkük, sadece burada değil bütün ülkede büyük çaplı iç savaşın başladığı yer olur” dediği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG