Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'da Dört Kişi Gözaltında - 2003-05-18


Suudi Arabistan, Riyad’da geçen hafta girişilen terörist saldırıyla ilişkili olduğu sanılan dört kişiyi göz altına aldı.

Suudi yetkililer dört kişinin, Amerikalıların da yardımıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde göz altına alındıklarını açıkladı. Geçen Pazar günü Riyad’da girişilen intihar saldırılarında, 8’i Amerikalı 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Suudi Arabistanlı bir yetkili, ülkesinin İslamcı fanatiklere geçmişte yumuşak davrandığını, fakat Riyad’daki son saldırıların ardından terörizmle daha sert mücadele edeceklerini söyledi. Suudi Arabistan dış politika danışmanı Adil el-Jubeir bir Amerikan televizyonunda, gençlerin terörist gruplara katılmasına yolaçan ortamı düzelteceklerini söyledi. Jubeir, hükümetinin toplum ve kültürün her cephesine bakarak terörizmi ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Riyad’da yabancıların yaşadığı, sıkı koruma altındaki sitelere girişilen intihar saldırılarının, İran’da gizlenen El Kaide liderlerinden Saif Adil tarafından düzenlendiği tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG