Erişilebilirlik

İsrail ve Filistin Barışı İçin Önemli Bir Adım Atılıyor - 2003-05-17


Ortadoğu barış planını görüşmek üzere İsrail ve Filistin başbakanları bugün bir araya gelmeden önce Batı Şeria’daki bir Yahudi yerleşim merkezinde patlama meydana geldi.

İsrail televizyonları el Halil’deki patlamanın bombalı intihan eylemi olduğunu duyurdu.

Bu geceki İsrail-Filistin zirvesi büyük önem taşıyor. Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’ın, Sharon’u “yol haritası” diye adlandırılan barış planını olduğu gibi kabul etmesi için ikna etmeye çalışması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Ariel Sharon, daha önce Amerika’nın desteklediği plana ilişkin çekinceleri olduğunu bildirmişti.

Sharon, bugünkü zirvenin ardından, Başkan Bush ile Washington’da görüşmek üzere yarın ülkesinden ayrılacak. İsrail Başbakanı Ariel Sharon ve yeni Filistinli meslektaşı Mahmud Abbas arasındaki görüşme, iki yıldan fazla bir süredir taraflar arasındaki yapılan en üst düzey toplantı oluyor.

Görüşmede, Sharon’un geçici ateşkes önermesi ve İsrail askerlerinin Gazze’den başlayarak Filistinlilerin kendi yönetim alanlarından aşamalı bir şekilde çekilmesini teklif etmesi bekleniyor.

Daha sonra bu bölgelerde düzeni koruma sorumluluğu Filistin tarafına devredilerek şiddet ve terörü önlemeleri için tedbirler almaları beklenecek.

Filistinli yetkililer, Sharon-Abbas görüşmesine Filistin Güvenlik Bakanı Muhammed Dahlan’ın da katılacağını söyledi. Dahlan’ın Gazze’nin sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğu bildirildi.

Gazze için öngörülen planda başarı sağlanırsa, İsrail askerleri Batı Şeria’nın Eriha ve Beytüllahim şehirleri de dahil olmak üzere geri çekilmeye başlayacak.

İsrail ordusu, geçtiğimiz yıl bir dizi intihar saldırısının ardından Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne girmişti.

Sharon, Filistin yetkilileri intihar saldırılarını durdurabildiği takdirde, İsrail askerlerinin bu bölgelerde kalmasına gerek olmadığını söyledi.

Abbas’ın da İsrail’den Amerika’nın önerdiği barış planının uygulayacağına dair güvence verilmesini istemesi bekleniyor.

Yol Haritası, adı verilen barış planı Amerika, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor. Plan, İsrail-Filistin çatışmanın sona ermesini ve 2005 yılında bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasını öngörüyor.

Bugünkü toplantı Mahmud Abbas’ın liderliği için de ilk büyük sınav olacak. Abbas, bu arada, İsrail ile barış görüşmelerini yürüten Saeb Erakat’ın istifasının ardından iç politika sorunları yaşıyor.

Erakat, Sharon ile yapılacak görüşmeye katılan Filistin delegasyonuna dahil edilmeyince, bunu protesto etmek için istifasını verdi.

XS
SM
MD
LG