Erişilebilirlik

Amerikan Basınından Terör ve Irak Yorumları - 2003-05-15


Suudi Arabistan’daki bombalı saldırılar amerikan basınında bir numaralı makale konusu olmaya devam ediyor. Michigan eyaletinde yayınlanan Detroit News gazetesi, bu konuda Suudi Arabistan’ın tutumunu eleştiriyor:

"Suudi Arabistan’da hafta başında Amerikalılar ve diğer batılılara karşı düzenlenen saldırılar, el-Kaide ve diğer terörist grupların hava varolduğu ve Amerikan çıkarlarına ağır zarar verebileceği gerçeğini ortaya koydu. Topraklarında terörist gruplara gözyuman Suudi Arabistan gibi sözde müttefikleri bu tür olaylardan sorumlu tutacak sert, yeni bir diplomatik strateji gerekiyor."

Iowa eyaletinde yayınlanan Des Moines Register gazetesi ise Başkan Bush’un saldırganları amerikan adaletine teslim etme sözünün tekbaşına sorunu çözmeyeceğini yazıyor:

"Amerikan adaleti, bazı öndegelen teröristlerin yakalanmasıyla işlemiş oldu. Ancak diğerleri, Usame bin Ladin dahil hala serbest dolaşıyor. Amerikan ordusu Afganistan’da Taleban’ı yıktı ama ülkedeki istikrarsızlık hala terörizm için elverişli bir ortam oluşturuyor."

Nebraska eyaletinde yayınlanan Omaha World Herald gazetesi ise Suudi Arabistan’daki bombalı saldırılarla İsrail-Filistin çatışması arasında bağ kuruyor:

"Eğer Başkan Bush İsrail ile Filistinliler arasında barış sağlamayı amaçlayan planını uygulayabilirse Riyad’daki gibi saldırılar pekala gündemden düşebilir. Yahudi aleyhtarı Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesiyle İsrail’deki Sharon hükümeti de artık Irak’ı dengeleyen bir karşı güç olma özelliğini kaybetti."

Ohio eyaletinde yayınlanan Columbus Dispatch gazetesi de Irak’ta savaş sonrası durumu eleştiriyor:

"Amerika Irak’ı kasıpkavuran kargaşa ve kanunsuzluğu hızla sonaerdirecek bir yol bulamazsa buradaki askeri zaferinin başarısızlığa dönüşmesi tehlikesi yaratır. Bağdat hala susuz, elektriksiz ve yeterli sağlık hizmetlerinden yoksun. Devam eden şiddet olayları en günlük işleri bile aksatıyor."

XS
SM
MD
LG