Erişilebilirlik

Washington Post: 'Irak'ta Oldukça Farklı Bir Organizasyon Kurulacak' - 2003-05-11


Washington Post gazetesi, Bush Yönetimi’nin Irak’ın yapılandırması için bölgeye gönderdiği üst düzey ekibi değiştirmekte olduğunu yazdı.

Gazete, Iraktaki Amerikalı en üst düzey kadın yönetici Barbara Bodine’nin dışişleri bakanlığında üst düzey bir göreve atandığını ve kısa sürede bu ülkeden ayrılarak Washington’a döneceğini bildirdi.

Emekli General Jay Garner’la ekibinin de Bağdat’tan en kısa sürede ayrılarak Amerika’ya gelmeleri bekleniyor.

Washington Post, adı açıklanmayan bir yetkiliye dayanarak yayınladığı haberinde, Irak’ta ay sonuna kadar “oldukça farklı bir organizasyon”un kurulacağını yazdı.

Savunma Bakanlığı’nın öncülüğündeki Irak’ı yeniden yapılandırılma çalışmaları büyük eleştirilere uğruyordu. Eleştirilerde, Saddam Hüseyin Rejimi’nin devrilmesinden bu yana temel hizmetler ve güvenlik konusunda gözle görülür bir ilerleme kaydedilmediği dile getiriliyordu.

General Garner, geçtiğimi ay Bağdat’a geldiğinde Irak’ta üç ay kalağını söylemişti. Ancak, Başkan Bush, Irak’ın yeniden inşası için geçenhafta eski diplomat Paul Bremer’I görevlendirdi.

Bu arada Irak’taki en büyük Şii grubun lideri Ayetullah Muhammet Bekir El Hakim yüz bin kişinin katıldığı bir gösteride, Irak’ın yabancı hakimiyetinden uzak dini devlet olması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG