Erişilebilirlik

Kuzey Kore: 'Acil Önlemler Alabiliriz' - 2003-05-11


Kuzey Kore, nükleer silah programına ilişkin anlaşmazlığı Amerika’nın güç kullanarak son verme ihtimaline karşı sert açıklamalar yapmayı sürdürüyor.

Kuzey Kore’de yayınlanan resmi bir gazete, Amerika’nın güç kullanmayı denemesi durumunda, “acil önlemler” alınabileceği uyarısında bulundu. Rodon Sinmun gazetesi bu önlemlerin niteliği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Gazete açıklamayı, Güney Kore Cumhurbaşkanı Ro-Mu-yun’un, sorunu Başkan Bush’la görüşmek üzere Amerika’ya hareket ederken yaptı. Cumhurbaşkanı Ro-Mu-yun bu ziyaretinde ülkesinin en büyük müttefiki Amerika ile arasındaki ayrılıkların giderilmesi üzerine eğilecek.

Ro, ülkesinden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, ziyaretin Kuzey Kore ile ilgili nükleer sorunu çözmede bir basamak olması için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi. Amerika, Kuzey Kore’ye karşı eleştirel bir tavır takınırken, Güney Kore komünist komşusuna karşı “yatıştırıcı” politikalar izliyor. Ro, soruna diplomatik yollardan bir çözüm bulunmasını isterken, Amerika’nın Kuzey Kore’ye askeri bir operasyon düzenlemesine karşı çıkıyor. Washington da barışçı çözümden yana tavır koyarken, güç kullanılması olasılığını saf dışı bırakmıyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Ro’nun karşı çıktığı bir diğer nokta ise,Kuzey komşusuna, sahip olduğu nükleer program yüzünden yaptırım uygulanması...

Amerika, Kuzey Kore’nin nükleer programını Ekim ayında ortaya çıkartmıştı.

O tarihten bu yana Kuzey Kore, Kore yarımadasında tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Kuzey Kore önce Nükleer Silahların Kontrolü anlaşmasından çekildi, daha sonra ülkesindeki uluslar arası nükleer denetim uzmanlarını sınır dışı ederek nükleer bomba yapımında kullanılan tesislere işlerlik kazandırdı.

Geçtiğimiz hafta Pekin’de düzenlenen zirvede, Kuzey Koreli yetkililer nükleer silaha sahip olduklarını açıkladı. Bu zirvede Kuzey Kore, silah programına son vermesi karşılığında, Amerika’dan ekonomik yardım ve diplomatik tanınma talep etti.

Kore yarımadasındaki son gelişme ise dün yaşandı. Kuzey’den gelebilecek askeri saldırı tehlikesine karşı Güney Kore Savunma Bakanı ülkesinin askeri gücünü alarm durumuna geçirdi. Kuzey Kore, komşusunun bu tutumunu “hainlik” olarak niteledi.

XS
SM
MD
LG