Erişilebilirlik

Ortadoğu'da Barış İçin Powell Girişimi - 2003-05-10


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Ortadoğu’da barış sürecini yeniden başlatma amacıyla İsrail’de temaslar yapıyor. Bakan, İsrail’deki temasları sonrasında Ramallah’a geçerek Filistinli yetkililerle de görüşecek. Powell, İsrail’e giderken uçakta yaptığı açıklamada gerginliği azaltmak ve barış yününde hareket etmek için tarafların derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, Filistinliler’in terör eylemlerini durduracak şekilde güvenliği artırmaları, İsrailliler’in de Filistinliler üzerindeki kısıtlamaları kaldırmaları gerektiğini kaydetti.

Powell, İsrail’deki temaslarında 2005 yılında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını öngören yol haritasını ele alıyor. Bakan’ın İsrailli yetkililere yol haritasını destekleyen bir açıklama yapmaları için baskı yapması bekleniyor.

Adını açıklamayan İsrailli yetkililer, Powell’ın Şaron hükümetinden Filistinliler’in hayatını kolaylaştıracak yeni önlemler almasını ve barış görüşmelerini başlatacak adımlar atmasını istemek için İsrail’e geldiğini söylüyor.

Bu önlemler arasında Batı Şeria ve Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması ve daha fazla Filistinli’ye İsrail’de çalışma izni verilmesi de yer alıyor.

İsrail’deki ilk temasını Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’a ayıran Powell, yarın da İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, Başbakan Ariel Şaron ve Savunma Bakanı Şaul Mofaz’la görüşecek.

Powell, İsrail’deki görüşmelerin ardından Ramallah’a giderek Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ve Filistinli diğer yetkililerle biraraya gelecek. Powell’ın, Filistin Lideri Yaser Arafat’la görüşmesi ise beklenmiyor.

XS
SM
MD
LG