Erişilebilirlik

Bush: 'Kitle İmha Silahlarını Bulacağız' - 2003-05-04


Başkan Bush Irak’ta kitle imha silahı bulacaklarından emin olduğunu söyledi.

Başkan, Irak’ın büyük topraklara sahip bir ülke olduğunu vurguladı ve silahların bulunmasının zaman alacağını belirtti.

Başkan Bush bu hafta sonunu Teksas’daki çiftliğinde Avustralya Başbakanı John Howard’la birlikte geçiriyor. Başkan, Howard’la birlikte düzenlediği basın toplantısında, Irak’ın yeniden yapılandırılması, terörizmle mücadele, Kuzey Kore’nin yarattığı nükleer tehditle Amerika ve Avustralya arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması konularının ele alındığını belirtti.

Başkan Bush, Amerikan askerlerinin Irak’taki kitle imha silahlarını kesinlikle bulacağını söyledi. Teksas’daki çiftliğinde Avustralya Başbakanı John Howard’la görüşen Başkan Bush, konuğuna savaşta Amerika’ya verdiği destek için teşekkür etti. Başkan Bush, Amerikan askerlerinin Irak’ta biyolojik ve kimyasal silah aramaya devam ettiğini söyledi. Bush’un, Irak harekatının en büyük nedeni, Saddam Hüseyin’in elindeki kimyasal ve biyolojik silahları teröristlere vermesinin yarattığı tehditti. Ancak Irak’ın elindeki kitle imha silahları şu ana kadar bulunamadı. Başkan Bush, Saddam Hüseyin’in silahları gizlediğini ve Irak halkının yardımıyla bu silahların saklandıkları yerlerden çıkarılacağını söyledi.

"Silah denetçileri 10 yıl harcamalarına rağmen bu silahları bulamadı. Irak California büyüklüğünde bir alana sahip. Birçok tüneller, mağaralar ve değişik bir coğrafi yapı mevcut. Ne kadar zamanımızı alırsa alsın biz bu silahları bulmaya kararlıyız."

Başkan Bush, Avustralya Başbakanıyla Teksas’daki çiftliğinde görüştü. Görüşmelerde Ortadoğu barış çabaları ve Kuzey Kore nükleer krizi de ele alındı. Başkan Bush ve John Howard ayrıca Endonezya’daki terörist tehdidi azaltma konusu üzerinde de durdular.

XS
SM
MD
LG