Erişilebilirlik

ABD Ortadoğu Diplomasisini Hızlandırdı - 2003-05-04


ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi William Burns, İsrailli üst düzey yetkililerle görüşmeler yapıyor. Bu görüşmeler ABD'nin yeni Ortadoğu barış girişim çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

William Burns’un İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom'la görüşmesi, Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın bu ay sonunda İsrail’e yapmayı planladığı gezi için hazırlık amacı taşıyor.

Şalom, Burns'le görüşmesinde, barışın Filistin liderinin terörizmi sona erdirmesindeki kararlılığına bağlı olduğunu bildirdi.

Suriye ve Lübnan gezisini tamamlayan Dışişleri Bakanı Powell, her iki ülkenin de Ortadoğu'da yeni barış girişimini desteklemesini istiyor.

William Burns, yeni barış görüşmeleri çerçevesinde İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’la görüştü. Burns, Dışişleri Bakanı Colin Powell’in Suriye’ye yaptığı ve Şam'daki yetkililerden, terörist Filistinli grupların bürolarını kapatma sözü almasıyla sonuçlanan ziyaret hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerde ABD’nin öncülüğünde hazırlanan ve 2005 yılına kadar bir Filistin devletinin kurulmasıyla sonuçlanması istenen yeni uluslararası barış planı değerlendirildi. “Yol Haritası” olarak adlandırılan plan, ABD’nin yanı sıra Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in desteğine sahip.

İsrail Dışişleri Bakanı, Amerikalı yetkiliyle yapılan görüşmenin ardından yeni plan üzerinde ilerlemenin Filistin liderlerinin terörizmi durdurması koşuluna bağlı olduğunu tekrarladı. Şalom Hamas, İslami Direniş Hareketi gibi militan gruplarla ateşkes anlaşması yolunda Filistin yönetiminden gelen öneriyi kabul etmediklerini açıkladı.

İsrailli Bakan, Filistin yönetiminin sadece terörizmle mücadeleyle sınırlı kalmayıp, bu tür grupların terör altyapısıyla da mücadele etmesi gerektiğini söyledi. İsrail, Hamas ve bu tür diğer Filistinli grupların silahsızlandırılmasını ve liderlerinin hapse atılmasını istiyor. Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Müsteşarı William Burns, Başbakan Ariel Şaron’la da görüşüyor. İsrailli yetkililer ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’in ay sonuna doğru geleceğini belirtiyorlar.

XS
SM
MD
LG