Erişilebilirlik

Powell Esad'la Görüştü - 2003-05-04


Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Şam’da yaptığı görüşme iki saatten fazla sürdü. Bakanın görüşmede, Suriye’nin radikal Filistinli gruplara desteğini kesmesini sağlama yönünde bir miktar ilerleme kaydettiği bildiriliyor. Dışişleri Bakanı Beyrut’ta gazetecilere Suriye liderinin Şam’daki bazı Filistin bürolarının kapatılmasını, bu grupların temsilcilerinin ülkeye giriş çıkışlarını sınırlamayı ve medyada görünmelerini kısıtlamayı kabul ettiğini söyledi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Powell’ın Esad’dan özellikle Amerika’nın terörist gruplar listesindeki Hamas, Filistin İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı adlı örgütlerin faaliyetlerini önlemesini istediğini belirtti. Yetkili, Esad’ın bu isteği incelemeye aldığını, Suriye’nin Washington’la yeni bir ilişkiye girme konusunda ciddi olup olmadığını bu konudaki ilerlemenin belirleyeceğini bildirdi. Powell’ın Suriye’ye başlıca mesajı, Saddam Hüseyin’in devrilmesi ve reform yanlısı yeni Filistin kabinesinin onaylanmasıyla bölgede yeni bir stratejik dengenin ortaya çıktığı ve Suriye’nin de bu gerçeği kabul ederek ona göre davranması gerektiğiydi. Dışişleri Bakanı, İsrail-Filistin barışı için sundukları yol haritasında Suriye ve Lübnan’dan fazla söz edilmemesine rağmen, Başkan Bush’un İsrail-Lübnan ve İsrail-Suriye arasında da anlaşmalar yapılmasını öngören kapsamlı bir bölgesel barış hedeflediğini söyledi. Powell şöyle konuştu:

"Hedefimiz aynı: Filistin devleti kurulmasını istiyoruz aynı zamanda Suriye ve Lübnan’la da birlikte çalışarak bu alanların da ihmalini önleme çabasındayız. Yol haritasında ayrıntılı olarak ele alınmasalar da, bu iki ülkenin de barışın parçası olması gerekiyor."

Dışişleri Bakanı Powell’ın Suriye ziyareti, Şam’ın Saddam Hüseyin’e yardım etmek amacıyla Irak’a Arap savaşçılar gönderdiği ve savaştan sonra da Irak’tan kaçanları sakladığı yolundaki Amerikan şikayetlerini izledi. Suriye bu şikayetler üzerine sınırlarını kapadı ve işbirliği vaadetti. Dışişleri Bakanı Powell Amerika’nın zaten Suriye’ye karşı askeri kuvvet kullanmayı düşünmediğini şu sözlerle belirtti:

"Başkan dış politika hedeflerine ulaşmak için geniş siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri seçeneklere sahip. Benim amacım, diplomasiyi ve iki ülkenin karşılıklı olarak girişebilecekleri siyasi çabaları gözden geçirmek. Savaş ve düşmanlık konuları gündemde değil."

Dışişleri Bakanı Powell Suriye’den sonra kısa bir ziyaret için uğradığı Beyrut’ta da Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ve Başbakan Refik Hariri’yle görüştü. Bakan, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Amerika’nın barış içinde, bağımsız, bütün yabancı güçlerden arınmış bir Lübnan istediğini söyledi. Suriye 1970’lerden beri Lübnan’da asker bulunduruyor. Colin Powell Lübnan liderlerinden İran yanlısı Hizbullah gerilla grubundan duydukları kaygıyı da iletti. Grubun Lübnan’da siyasi partisi var ve parlamentoda da temsil ediliyor.

XS
SM
MD
LG